x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פניה לקבלת ייעוץ משפטי בענייני פלילים 072-336-0520 072-336-0520
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
נהגת בזמן פסילת רישיון ונתפסת?... פסילה מנהלית והדרך להחזיר את הרישיון שלך... הרישיון שלך נשלל? יש בהחלט מה לעשות!... חשוב לדעת על שלילת רישיון נהיגה... נתפסת נוהג ללא רישיון נהיגה?... הרשעה באונס לאחר היכרות באינטרנט... רוצה לדחות את ביצוע עונש המאסר שהוטל עליך?... לפעמים בהחלט כדאי ללכת על הסדר טיעון!... הדרך שלך להסדר טיעון מקל בעבירות תעבורה... החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים פוגעת בך?... הדרך לשנות את סעיפי האישום ולהקל עמך... סעיף האישום הנפוץ בתעבורה: נהיגה בקלות ראש... להתמודד עם אישום של סחר בסמים...... החזקת סמים לשימוש עצמי לפי סעיף 7(ג) לפקודת ה... נהגת תחת השפעת סמים?... נהגת במהירות מופרזת? אנחנו יכולים לעזור!... רוצה להגיש ערעור על החלטת בית המשפט כנגדך?... הדרך לערער על פסק דין / גזר הדין שניתן נגדך!... הואשמת בנהיגה בשכרות? כך מתמודדים...... אפשר למנוע את שלילת רישיון הנהיגה שלך!... תוצאות בדיקת הינשוף אינן סוף דבר!... כשחייבים עורך דין שהוא מומחה לתעבורה...... מתי ניתן לסגור תיק פלילי וכיצד עושים את זה?... חוק דרומי - המדריך המלא... מתי יומר עונש מאסר בעבודות שירות?... למה חוקרי משטרה לא אוהבים עורכי דין?... ענישה בעקבות גניבת מכשירי טלפון סלולרי... עיכוב שלא כדין הוביל לפיצוי כספי... ענישה חמורה על פגיעה בביטחון המדינה... סעיפים 4,5 ו-6 לחוק העונשין... האם בית המשפט אישר משפט חוזר לעבריין מין?... זוכה מעבירות לאור אפליה אסורה... החיפוש לא היה חוקי והחשוד זוכה... הואשם במכירת אלכוהול לקטינים וזוכה!... הגנת הכורח וזיכוי בפלילים... כתב אישום על ניהול עסק ללא רישיון... אלימות כנגד קשישים... הרשעה בהתעללות בבעל חיים... פסיקת בגץ לגבי חוק המסתננים... מיכל אלוני הורשעה ברצח ילדיה... אזרחי ישראל בשורות ארגון דאעש... מקרה הרצח של אביטל רוקח ז''ל... פרשת אשכנזי – האם יואשם בהפרת אמונים?... הרב מוטי אלון הורשע בביצוע מעשה מגונה בכוח... כתב אישום נגד משה פרץ שהעלים הכנסות... כתב אישום נגד מדליפי שאלון בחינת בגרות במתמטי... הרשעות ועונשים בפרשת פלד גבעוני ... ממציא מדבקת הפלא נדון ל 87 חודשי מאסר בפועל ... אלי רייפמן ירצה 4 שנות מאסר בפועל וישלם פיצוי... המלצות האוצר למאבק בהון השחור והעמקת הגבייה...
ענן תגיות

פרשת אשכנזי – האם יואשם בהפרת אמונים?

תאריך: 07/09/2014 15:30   מחבר: פלילים באתר Felony

בשנים האחרונות אנו נתקלים לא אחת בעבירה פלילית המכונה הפרת אמונים בהקשר לאנשי ציבור. כגון: אהוד אולמרט שהיה ראש הממשלה, ובימים האחרונים בעניינו של רא"ל (במי"ל) גבי אשכנזי.

הסקירה שלפניך עוסקת בפרשת אשכנזי ובעבירת הפרת האמונים. אנו נתייחס לשאלה האם יוגש כתב אישום נגד גבי אשכנזי, וננסה להסביר מהי בכלל עבירת הפרת האמונים.

חשוב לציין כי המתואר להלן, אינו מהווה את דעת הכותב, אלא מציג אך ורק את ההיבטים המשפטיים, ואת העובדות הידועות נכון לעת כתיבת שורות אלו, כפי שעולה מהעיתונות.

מהי פרשת הרפז?

בשנת 2010 זמן קצר לפני תום כהונת הרמטכ"ל גבי אשכנזי, התגלה מסמך בו נכתב חומר להאדרת שמו של המועמד מר יואב גלנט לכהונת רמטכ"ל.

המסמך נשא את שמו של משרד הפרסום "ארד", אך האחרון הודיע כי הוא מזויף, ועל כן נפתחה חקירה. המסמך נחשף בפני צמרת צה"ל לרבות הרמטכ"ל דאז מר גבי אשכנזי. מהחקירה התגלה שמי שכתב את המסמך הוא סא"ל בועז הרפז.

קיראו בהרחבה על: התמודדות עם אישום בעבירות זיוף

המסמך כאמור כלל חומר על גלנט, ועל שר הביטחון דאז אהוד ברק. לפי החשד, הוא הועבר גם לגבי אשכנזי שידע על קיומו, ולאנשים נוספים (ביניהם ארז וינר ששימש כראש לשכתו של רא"ל אשכנזי).

הפרשה מתנהלת כארבע שנים, וממנה עולה התנהגות דיי מטרידה בנוגע לאנשי ציבור המנהלים את המדינה, שיקול דעתם, והתעסקותם בהשמצות וחתרנות.

הטענות נגד רא"ל גבי אשכנזי

לאחרונה, המליצה המדינה להגיש כתב אישום נגד מר גבי אשכנזי. הטענות העולות נגדו הן כי הוא עבר עבירה של הפרת אמונים. העבירה שביצע מתבטאת בכך שהוא ידע על קיומו של המסמך, וייתכן שאף ידע על כך שראש לשכתו היה מעורב בכתיבתו, או לכל הפחות קיים יחסים קרובים עם הרפז.

עוד מתברר כי בניגוד לנטען מלכתחילה, בין גבי אשכנזי להרפז היו יחסים טובים וקרובים בהרבה ממה שתיאר אשכנזי. אך ההמלצה לגבי הגשת כתב אישום מתבטאת בידיעתו לגבי קיומו של המסמך, הימצאותו בלשכתו, ואי דיווחו באשר לקיומו.

לכאורה, עובד ציבור צריך לנהוג בהגינות, מסירות, בתום לב. הטענה היא כי מר אשכנזי הפר את האמון שלו כלפי הציבור כאשר ידע על קיומו של מסמך המכפיש את שר הביטחון, ולא עשה עמו דבר.

עבירת הפרת האמונים

סעיף 284 לחוק העונשין, התשל"ז- 1977 קובע כי הוראה ייחודית המטילה איסור פלילי על עובדי ציבור בלבד. ההוראה קובעת כי "עובד הציבור העושה במילוי תפקידו מעשה מרמה או הפרת אמונים הפוגע בציבור, אף אם לא היה במעשה משום עבירה אילו נעשה כנגד יחיד, דינו - מאסר שלוש שנים".

לקריאה נוספת: עונש מאסר על תנאי

לעבירה זו פנים רבות, אך תכלית אחת, כפי שנאמר כבר בשנת 1966- "כל מטרתו של הסעיף הזה היא לשמור על טוהר המידות של עובדי הציבור ולמנוע מעשים אשר אינם יאים לעובדי ציבור, אם כי אותם המעשים כשלעצמם יכולים להיות לפעמים כשרים כשהם נעשים בין פרט לפרט. הדגש הוא על הנגיעה לציבור" (ע"פ 151/66 גייזלר נ' מדינת ישראל, פ"ד כ (2) 477, 485).

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

עבירת הפרת האמונים עוסקת בחובת האמון שיש לעובד הציבור כלפי הציבור. ההנחה היא כי עובד הציבור צריך לפעול רק למען הציבור, בהגינות במהימנות ובחריצות.

עבירת הפרת האמונים מורכבת מכמה רכיבים אותם יש להוכיח כאשר מעמידים עובד ציבור לדין. ראשית, על הנאשם להיות עובד ציבור, קרי: עובד מדינה (כגון- שוטר, מנכ"ל משרד ממשלתי, שר).

קיראו גם על: העלבת עובד ציבור לפי סעיף 288 לחוק העונשין

שנית, על העבירה להתבצע ע"י עובד הציבור בעת מילוי תפקידו. כלומר, אם עובד ציבור מבצע עבירה שלא במסגרת תפקידו, אין מדובר בהפרת אמונים.

שלישית, על העבירה לפגוע בציבור. כלומר, להיות בעלת ממד שיש בו כדי לפגוע באמון הציבור, או באינטרס הציבורי.

ההליך המשפטי בעניינו של גבי אשכנזי:

ככל שיוגש כתב אישום נגד מר אשכנזי, תצטרך המדינה להוכיח כי התנהגותו פוגעת בציבור, באמון הציבור. שהרי אין מחלוקת כי עבודתו נעשתה בעת היותו רמטכ"ל.

מצד אחד, ייתכן והיה פגם מוסרי בהתנהגותו של מר אשכנזי (לכאורה בלבד), שכן מצופה מעובד ציבור שיעסוק בעבודתו, ולא יעלים עין ממסמכים מזויפים שיש כדי לפגוע באנשים אחרים.

מצד שני, ככל שכאמור יוגש נגד אשכנזי כתב אישום, ייתכן ותעלה טענה כי התנהגותו היא אינה פלילית אלא משמעתית. המשפט הפלילי נועד כדי להילחם בעבריינות.

בנסיבות של אשכנזי, ייתכן וקיים ספק לפיו התנהגותו היא פלילית, ובכלל זה האם המשפט הפלילי נועד למקרה כמו שנטען בעניינו. כמו כן, צד נוסף של האירוע, הוא כי ספק רב האם אשכנזי באמת ידע על תוכנו המלא של המסמך ועל העובדה שהוא מזויף.

חומר החקירה מתייחס בעיקר ליחסים בין ראש לשכתו למר הרפז. ספק רב אם מר אשכנזי כרמטכ"ל עסוק, באמת ידע על ההתרחשויות בלשכתו באופן מלא.

אין ספק שעבירת הפרת האמונים היא קשה להגדרה, משום שקשה להגדיר מהי פגיעה בציבור, ואיזו התנהגות מהווה הפרת אמון. כמו כן, קשה מאוד להבדיל בין התנהגות לא מוסרית שהיא משמעתית ואתית, לבין התנהגות לא ראויה שהיא גם פלילית.

הקושי הזה בטח ובטח יידון ביתר הרחבה במשפטו של מר אשכנזי, בהנחה והמדינה אכן תגיש כתב אישום נגדו כפי שהיא הודיעה השבוע.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי מעו"ד פלילי
 
 

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור