x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פניה לקבלת ייעוץ משפטי בענייני פלילים 072-336-0520 072-336-0520
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
נהגת בזמן פסילת רישיון ונתפסת?... פסילה מנהלית והדרך להחזיר את הרישיון שלך... הרישיון שלך נשלל? יש בהחלט מה לעשות!... חשוב לדעת על שלילת רישיון נהיגה... נתפסת נוהג ללא רישיון נהיגה?... הרשעה באונס לאחר היכרות באינטרנט... רוצה לדחות את ביצוע עונש המאסר שהוטל עליך?... לפעמים בהחלט כדאי ללכת על הסדר טיעון!... הדרך שלך להסדר טיעון מקל בעבירות תעבורה... החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים פוגעת בך?... הדרך לשנות את סעיפי האישום ולהקל עמך... סעיף האישום הנפוץ בתעבורה: נהיגה בקלות ראש... להתמודד עם אישום של סחר בסמים...... החזקת סמים לשימוש עצמי לפי סעיף 7(ג) לפקודת ה... נהגת תחת השפעת סמים?... נהגת במהירות מופרזת? אנחנו יכולים לעזור!... רוצה להגיש ערעור על החלטת בית המשפט כנגדך?... הדרך לערער על פסק דין / גזר הדין שניתן נגדך!... הואשמת בנהיגה בשכרות? כך מתמודדים...... אפשר למנוע את שלילת רישיון הנהיגה שלך!... תוצאות בדיקת הינשוף אינן סוף דבר!... כשחייבים עורך דין שהוא מומחה לתעבורה...... מתי ניתן לסגור תיק פלילי וכיצד עושים את זה?... חוק דרומי - המדריך המלא... מתי יומר עונש מאסר בעבודות שירות?... למה חוקרי משטרה לא אוהבים עורכי דין?... ענישה בעקבות גניבת מכשירי טלפון סלולרי... עיכוב שלא כדין הוביל לפיצוי כספי... ענישה חמורה על פגיעה בביטחון המדינה... סעיפים 4,5 ו-6 לחוק העונשין... האם בית המשפט אישר משפט חוזר לעבריין מין?... זוכה מעבירות לאור אפליה אסורה... החיפוש לא היה חוקי והחשוד זוכה... הואשם במכירת אלכוהול לקטינים וזוכה!... הגנת הכורח וזיכוי בפלילים... כתב אישום על ניהול עסק ללא רישיון... אלימות כנגד קשישים... הרשעה בהתעללות בבעל חיים... פסיקת בגץ לגבי חוק המסתננים... מיכל אלוני הורשעה ברצח ילדיה... אזרחי ישראל בשורות ארגון דאעש... מקרה הרצח של אביטל רוקח ז''ל... פרשת אשכנזי – האם יואשם בהפרת אמונים?... הרב מוטי אלון הורשע בביצוע מעשה מגונה בכוח... כתב אישום נגד משה פרץ שהעלים הכנסות... כתב אישום נגד מדליפי שאלון בחינת בגרות במתמטי... הרשעות ועונשים בפרשת פלד גבעוני ... ממציא מדבקת הפלא נדון ל 87 חודשי מאסר בפועל ... אלי רייפמן ירצה 4 שנות מאסר בפועל וישלם פיצוי... המלצות האוצר למאבק בהון השחור והעמקת הגבייה...
ענן תגיות

ענישה חמורה על פגיעה בביטחון המדינה

תאריך: 11/01/2015 14:31   מחבר: פלילים באתר Felony

על אחמד אל צופי, שיכונה מעתה הנאשם, גזר בית המשפט המחוזי עשרים וארבע שנות מאסר בגין עבירות ביטחוניות חמורות. האם מדובר בעונש הולם ומידתי?

עסקינן בע"פ 2626/13 אחמד אל צופי נ' מדינת ישראל.

עובדות המקרה:

הנאשם פגש בשנת 2002 אדם אחר אשר קיבל אותו לארגון טרור המכונה "חללי גדודי אל אקצא". על מנת להימנות על לוחמיו הוא החל לעבור אימונים צבאיים ברפיח במסגרתם השתמש בנשק, רימונים ומרגמות.

בשנת 2004 נטל הנאשם חלק בהתארגנות, והניח מטען חבלה ברצועת עזה על מנת לפגוע בחיילי צה"ל.

בשנת 2006 סייע הנאשם בירי טילי רקטות על ישראל, באמצעות הסתרת היורים, והסעתם למקור ירי קרוב ומבודד.

בשנת 2007 הנאשם נטל חלק בירי טילים מרצועת עזה על יישובי עוטף עזה ודרום הארץ, הוכח כי הנאשם ירה ארבע טילים לשטח ישראל, והכל בכוונה לפגוע ולהרוג ישראלים.

בנוסף בשנת 2007 נטל חלק בהתארגנות נוספות שנועדה להניח מטען חבלה ברצועת עזה. הוא הטמין מטען חבלה במשקל של חמישה עשר קילו בסמוך לגבול הרצועה. בשלב מסוים החלו חיילי צה"ל לירות לעברו ולעבר החוליה. חלק מאנשי החוליה ברחו אך הנאשם נתפס.

כאשר הנאשם נתפס, התחזה לאחיו הקטן על מנת למנוע מהם לזהותו, ובכך בעצם ניסה להטעות את חיילי צה"ל.

בגין מעשיו אלו, הוא הואשם בעבירות של ניסיון רצח, חברות בארגון טרור, קשירת קשר לביצוע פשע, שימוש בנשק שלא כדין, עריכת אימונים צבאיים אסורים, ואף בעבירה של שיבוש הליכי חקירה והתחזות.

לקריאה נוספת: החזקת נשק ללא רישיון או היתר חוקי

הנאשם הועמד לדיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

לפניה וקבלת יעוץ משפטי מיידי בענייני פלילים ליחצו כאן!

הכרעת בית המשפט המחוזי

הנאשם הודה באישומים שיוחסו לו לאחר שהם הופחתו במעט והכל במסגרת הסדר טיעון בינו לבין המדינה. עם זאת, הסדר הטיעון לא כלל הסכמה על גובה העונש שיוטל עליו.

בית המשפט המחוזי דן בטענות הנוגעות לעונשו של הנאשם, תוך התייחסותו לתיקון 113 לחוק העונשין, התשל"ז- 1977, שקובע את אמות המידה לגזירת עונשים על מי שהורשע בהליך פלילי.

לאחר שבית המשפט המחוזי שקל את נסיבות ביצוע העבירה, ואת העובדה שהנאשם הודה בעבירות, הוא קבע כי יש להטיל עליו כאמור עונש של 24 שנות מאסר.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

בית המשפט המחוזי קבע כי בנסיבות העניין יש גם להרתיע אחרים מביצוע עבירות דומות, ועל כן יש להטיל עונש כבד. הנאשם הגיש ערעור על העונש שהוטל עליו לבית המשפט העליון.

תיקון 113 לחוק העונשין:

בשנת 2013 הוכנס לחוק העונשין תיקון 113 הכולל שינוי יסודי של דיני הענישה בישראל. התיקון נועד להבנות את שיקול הדעת של בית המשפט בענישה מתוך תובנה לפיה מטרת הענישה היא להלום את נסיבות העבירה.

נראה כי את תכלית התיקון מתאר סעיף 40א לחוק העונשין שהתווסף במסגרתו: "מטרתו של סימן זה לקבוע את העקרונות והשיקולים המנחים בענישה, המשקל שיש לתת להם והיחס ביניהם, כדי שבית המשפט יקבע את העונש המתאים לנאשם בנסיבות העבירה".

למידע נוסף: עקרונות בדיני עונשין לפי שיטת המשפט בישראל

טענות הנאשם בערעור

הנאשם טען כי העונש שהוטל עליו לא היה הולם את מעשי העבירות שביצע. כמו כן טען שמדובר בעונש חמור מאוד בהשוואה למקרים אחרים שנדונו בבתי משפט שם העונשים היו חמורים פחות באופן משמעותי.

הכרעת בית המשפט העליון

בית המשפט העליון קבע כי אין להתערב בעונש שהוטל על הנאשם.

נקבע כי ככלל ערכאת ערעור תתערב בגזרי דין רק כאשר מוטלים עונשים מופרזים וקיצוניים שכלל אינם עולים בקנה אחד עם הענישה הראויה וההולמת. אך בנסיבות העניין לא כך הם פני הדברים.

באשר לטענת הנאשם לגביה מקרים דומים, קבע בית המשפט העליון כי כל המקרים אליהם הפנה הנאשם נגעו לעבירות חמורות פחות ולמספר נמוך יותר של אישומים, בהשוואה לנסיבות העניין.

יתר על כן, בית המשפט קיבל את עמדתה של המדינה לפיה דווקא עונשו של הנאשם היה נמוך בהשוואה למקרים דומים בהם ניתנו עונשים כבדים יותר.

בית המשפט קבע כי שיקולי ההרתעה של בית המשפט המחוזי במקומם, במיוחד לאור העובדה שמדובר בעבירות מאוד חמורות.

את הכרעתו סיכם בית המשפט העליון כדלקמן: "המערער הורשע בביצוע שורה של מעשים חמורים במיוחד, הכוללים ירי חסר אבחנה של טילים והנחת מטענים אשר מסיבות שכלל אינן תלויות בו לא הביאו לפגיעה בנפש.

התוצאה הסופית שהועמדה לבחינתנו, קרי העונש הכולל שהוטל על המערער, אינה חורגת ממדיניות הענישה הנהוגה בגין מעשים מסוג זה. אין מקום להתערבותנו בגזר הדין, ויש לדחות את הערעור". 

קיראו: מתי יערך משפט חוזר?

המסקנה:


מדובר בעבירות טרור חמורות, מדובר בנאשם שפעל ועשה רבות על מנת לפגוע באזרחים ישראלים חפים מפשע, ולכן עונשו במקומו מונח.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי מעו"ד פלילי

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור