x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פניה לקבלת ייעוץ משפטי בענייני פלילים 072-336-0520 072-336-0520
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
נהגת בזמן פסילת רישיון ונתפסת?... פסילה מנהלית והדרך להחזיר את הרישיון שלך... הרישיון שלך נשלל? יש בהחלט מה לעשות!... חשוב לדעת על שלילת רישיון נהיגה... נתפסת נוהג ללא רישיון נהיגה?... הרשעה באונס לאחר היכרות באינטרנט... רוצה לדחות את ביצוע עונש המאסר שהוטל עליך?... לפעמים בהחלט כדאי ללכת על הסדר טיעון!... הדרך שלך להסדר טיעון מקל בעבירות תעבורה... החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים פוגעת בך?... הדרך לשנות את סעיפי האישום ולהקל עמך... סעיף האישום הנפוץ בתעבורה: נהיגה בקלות ראש... להתמודד עם אישום של סחר בסמים...... החזקת סמים לשימוש עצמי לפי סעיף 7(ג) לפקודת ה... נהגת תחת השפעת סמים?... נהגת במהירות מופרזת? אנחנו יכולים לעזור!... רוצה להגיש ערעור על החלטת בית המשפט כנגדך?... הדרך לערער על פסק דין / גזר הדין שניתן נגדך!... הואשמת בנהיגה בשכרות? כך מתמודדים...... אפשר למנוע את שלילת רישיון הנהיגה שלך!... תוצאות בדיקת הינשוף אינן סוף דבר!... כשחייבים עורך דין שהוא מומחה לתעבורה...... מתי ניתן לסגור תיק פלילי וכיצד עושים את זה?... חוק דרומי - המדריך המלא... מתי יומר עונש מאסר בעבודות שירות?... למה חוקרי משטרה לא אוהבים עורכי דין?... ענישה בעקבות גניבת מכשירי טלפון סלולרי... עיכוב שלא כדין הוביל לפיצוי כספי... ענישה חמורה על פגיעה בביטחון המדינה... סעיפים 4,5 ו-6 לחוק העונשין... האם בית המשפט אישר משפט חוזר לעבריין מין?... זוכה מעבירות לאור אפליה אסורה... החיפוש לא היה חוקי והחשוד זוכה... הואשם במכירת אלכוהול לקטינים וזוכה!... הגנת הכורח וזיכוי בפלילים... כתב אישום על ניהול עסק ללא רישיון... אלימות כנגד קשישים... הרשעה בהתעללות בבעל חיים... פסיקת בגץ לגבי חוק המסתננים... מיכל אלוני הורשעה ברצח ילדיה... אזרחי ישראל בשורות ארגון דאעש... מקרה הרצח של אביטל רוקח ז''ל... פרשת אשכנזי – האם יואשם בהפרת אמונים?... הרב מוטי אלון הורשע בביצוע מעשה מגונה בכוח... כתב אישום נגד משה פרץ שהעלים הכנסות... כתב אישום נגד מדליפי שאלון בחינת בגרות במתמטי... הרשעות ועונשים בפרשת פלד גבעוני ... ממציא מדבקת הפלא נדון ל 87 חודשי מאסר בפועל ... אלי רייפמן ירצה 4 שנות מאסר בפועל וישלם פיצוי... המלצות האוצר למאבק בהון השחור והעמקת הגבייה...
ענן תגיות

פסיקת בגץ לגבי חוק המסתננים

תאריך: 28/09/2014 14:03   מחבר: פלילים באתר Felony

הכנסת חוקקה תיקון לחוק למניעת הסתננות, על מנת להילחם בגל ההסתננות של מהגרים מאפריקה המגיעים ממדינות מוכות, דרך סיני ועד לדרום הארץ.

אותם מסתננים מגיעים לדרום תל אביב ושאר ישובים, אינם עובדים ומהווים בעיה דמוגרפית, תעסוקתית וכלכלית על מדינת ישראל.

בנוסף, אותם מסתננים מעורבים לעיתים בביצוע עבירות פליליות עקב מחסור בתעסוקה, ותנאי חיים קשים. מדובר נכון להיות לערך בחמישים אלף מסתננים.

על מנת להילחם בתופעה, חוקקה הכנסת תיקון לחוק ההסתננות (סעיף 30א) שיורה בין היתר על כליאת אותם מסתננים למשך 3 שנים במתקן חולות שנבנה בנגב, זאת ללא משפט.

אך זה מכבר, בית המשפט העליון קבע כי שלוש שנים היא תקופה ארוכה ולא מידתית, ואין לאפשר כליאה במשך זמן כה רב ללא משפט במדינה דמוקרטית.

עתה, בהתאם לפסיקת בג"ץ, חוקקה הכנסת תיקון חדש לחוק במקום התיקון המתואר שבוטל ע"י בג"ץ. הפעם, קבעה הכנסת בחוק כי מסתננים שהוצא נגדם צו גירוש מהארץ ישהו שנה אחת במעצר במתקן, אך יהיה זה מעצר פתוח בו הם יצטרכו לחתום במתקן (במעין שעון נוכחות) שלוש פעמים ביום. מה שהלכה למעשה מביא לכך שהם ייאלצו להישאר קרוב למתקן מפאת מרחקו הרב (דרום הארץ קרוב לגבול מצריים).

טענות העותרים מול טענת המדינה 

בית המשפט העליו ונדרש לדון בסוגיה בבג"ץ 13\7385 איתן מדיניות הגירה לישראל נ' ממשלת ישראל.

טענות העותרים:

העותרים שכללו עמותות ומהגרים רבים, טענו כי גם התיקון החדש לחוק הוא אינו חוקתי משום שהוא סותר את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. לטענתם, כליאת אדם בלא משפט גם למשך שנה היא פגיעה לא מידתית בזכויותיו הבסיסיות ביותר של כל אדם באשר הוא אדם.

קיראו בהרחבה בנושא: הזכות לייצוג משפטי

טענות המדינה:

המדינה טענה כי בעיית המסתננים היא בעיה חמורה, ולכן יש לנקוט באמצעים דרסטים על מנת להילחם בה. אותם מסתננים מהווים בעיה דמוגרפית וחברתית קשה המשפיעה גם על אזרחי ישראל.

לטענת המדינה, התיקון החדש הוא מידתי שכן הוא לא כולא את אותם מהגרים אלא מדובר בסופו של דבר "בכלא פתוח" בו הם יטופלו ובו ידאגו לכל צרכיהם.

האמנה לפליטים:

מדינת ישראל חתומה על האמנה לפלטים, והמסתננים מאפריקה מגיעים מאזורי לחימה כגון סודאן, אריתריאה. טענתם של עיקר המסתננים היא כי הם פליטים.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

על כן, בהתקיים מצב לחימה באותן מדינות. מדינת ישראל אינה יכולה פשוט לגרש את אותם פליטים למדינות המוצא עקב חברותה של ישראל באמנה.

הכרעת בית המשפט העליון

הואיל ועסקינן בפסק דין חשוב העוסק בליבתן של זכויות האדם במדינת ישראל ובכלל, התכנס בית המשפט להכריע בסוגיה בהרכב מורחב של 9 שופטים.

עסקינן בסעיף 30א לחוק ההסתננות העומד לבדיקתו של בית המשפט, התיקון קובע שהייה במתקן למשך שנה כאמור.

בית המשפט קבע כי מדובר בפגיעה בזכות לחירות ולכבוד שכן "אין עסקינן רק בפגיעה נלווית לזכות לחירות הקשורה בכפיפות היום- יומית לכללי התנהגות ומשמעת הממשטרים את אורח חייו של המוחזק במשמורת, אלא בפגיעה עצמאית, העומדת על רגליה שלה.

סעיף 30א לחוק מונע מהמסתנן להגשים את מאווייו ורצונותיו, לחבר את סיפור חייו ולהיות אדון לגורלו".

בית המשפט קבע כי למדינה יש זכות לקבוע מי ייכנס אליה ועל כן אומנם הרצון להילחם בתופעה הוא לתכלית ראויה "אולם אין להסיק מכך כי ניתן להחזיק מסתנן במעצר לשם הרתעת אחרים".

בית המשפט קבע כי החוק הוא אינו מידתי משום שהוא פוגע יתר על המידה בזכות לכבוד שחלה על כל אדם באשר הוא אדם ולא רק על אזרח ישראלי.

בנוסף, קבע בית המשפט כי ישנן חלופות טובות יותר אשר יכולות לפגוע פחות בזכויות האדם של המסתננים להבדיל מכליאתם ללא כל משפט.

לדוגמא, הציג בית המשפט את המודל האמריקאי בו יש פיקוח הדוק בדמות מעקב אלקטרוני, וביקורי בית על מסתננים אשר אינם יכולים לחזור לארצות מוצאם.

לקריאה נוספת: מעצר בית - חלופת מעצר ראויה?

"אין ספק כי השילוב בין החלופות השונות למשמורת- מרכזי שהייה פתוחים או פתוחים למחצה, הפקדת ערבות, חובת התייצבות וידווח וניטור אלקטרוני עשוי לצמצם במידה ניכרת את החשש מפני העלמות המסתנן".

בית המשפט קבע כי גם התיקון שמאפשר כליאה למשך שנה, הוא אינו מידתי, בדומה לכליאה למשך שלוש שנים אותה כבר אסר בג"ץ בהליך הקודם. בין נימוקיו, התייחס בית המשפט לעובדה כי בשאר המדינות המתוקנות בעולם הנלחמות בתופעת ההסתננות נקבע תקופת שהייה קצרה בהרבה משנה אחת.

לקריאה נוספת: הגשת ערעור על החלטת בית המשפט

לכן, "התוצאה היא כי פגיעתו הגרעינית והעמוקה של סעיף 30א לחוק בזכויות החוקתיות שרירה וקיימת גם בגרסתו הנוכחית של החוק. פגיעה זו אינה עומדת ביחס ישיר לתועלת המופקת ממנה. ככזו היא אינה מידתית ואינה חוקתית".

תוצאת פסק הדין

בית המשפט הורה על ביטול התיקון לחוק ההסתננות, כאשר ביטולו ייכנס לתוקף כ- 90 ימים מיום ההכרעה- על מנת לאפשר לרשות המבצעת להתארגן בהתאם. פסק הדין ניתן ברוב של 7 שופטים נגד 2 וכלל יותר מ- 200 עמודים.

לפסק הדין השלכות לא מבוטלות, מצד אחד במדינה דמוקרטית לא ראוי לכלוא אנשים ללא משפט. אך מנגד, לא ניתן להתעלם מהמצוקה של תושבי דרום תל אביב וערים נוספות בהן יש ריכוז גדול מאוד של מסתננים השוהים פשוט ברחובות. מצד שלישי, ייתכן ואולי הפתרון הוא שילוב המסתננים ודאגה לצרכיהם להבדיל מכליאתם. ימים יגידו.

לפניה וקבלת יעוץ משפטי מיידי בענייני פלילים ליחצו כאן!
 

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור