x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פניה לקבלת ייעוץ משפטי בענייני פלילים 072-336-0520 072-336-0520
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
נהגת בזמן פסילת רישיון ונתפסת?... פסילה מנהלית והדרך להחזיר את הרישיון שלך... הרישיון שלך נשלל? יש בהחלט מה לעשות!... חשוב לדעת על שלילת רישיון נהיגה... נתפסת נוהג ללא רישיון נהיגה?... הרשעה באונס לאחר היכרות באינטרנט... רוצה לדחות את ביצוע עונש המאסר שהוטל עליך?... לפעמים בהחלט כדאי ללכת על הסדר טיעון!... הדרך שלך להסדר טיעון מקל בעבירות תעבורה... החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים פוגעת בך?... הדרך לשנות את סעיפי האישום ולהקל עמך... סעיף האישום הנפוץ בתעבורה: נהיגה בקלות ראש... להתמודד עם אישום של סחר בסמים...... החזקת סמים לשימוש עצמי לפי סעיף 7(ג) לפקודת ה... נהגת תחת השפעת סמים?... נהגת במהירות מופרזת? אנחנו יכולים לעזור!... רוצה להגיש ערעור על החלטת בית המשפט כנגדך?... הדרך לערער על פסק דין / גזר הדין שניתן נגדך!... הואשמת בנהיגה בשכרות? כך מתמודדים...... אפשר למנוע את שלילת רישיון הנהיגה שלך!... תוצאות בדיקת הינשוף אינן סוף דבר!... כשחייבים עורך דין שהוא מומחה לתעבורה...... מתי ניתן לסגור תיק פלילי וכיצד עושים את זה?... חוק דרומי - המדריך המלא... מתי יומר עונש מאסר בעבודות שירות?... למה חוקרי משטרה לא אוהבים עורכי דין?... ענישה בעקבות גניבת מכשירי טלפון סלולרי... עיכוב שלא כדין הוביל לפיצוי כספי... ענישה חמורה על פגיעה בביטחון המדינה... סעיפים 4,5 ו-6 לחוק העונשין... האם בית המשפט אישר משפט חוזר לעבריין מין?... זוכה מעבירות לאור אפליה אסורה... החיפוש לא היה חוקי והחשוד זוכה... הואשם במכירת אלכוהול לקטינים וזוכה!... הגנת הכורח וזיכוי בפלילים... כתב אישום על ניהול עסק ללא רישיון... אלימות כנגד קשישים... הרשעה בהתעללות בבעל חיים... פסיקת בגץ לגבי חוק המסתננים... מיכל אלוני הורשעה ברצח ילדיה... אזרחי ישראל בשורות ארגון דאעש... מקרה הרצח של אביטל רוקח ז''ל... פרשת אשכנזי – האם יואשם בהפרת אמונים?... הרב מוטי אלון הורשע בביצוע מעשה מגונה בכוח... כתב אישום נגד משה פרץ שהעלים הכנסות... כתב אישום נגד מדליפי שאלון בחינת בגרות במתמטי... הרשעות ועונשים בפרשת פלד גבעוני ... ממציא מדבקת הפלא נדון ל 87 חודשי מאסר בפועל ... אלי רייפמן ירצה 4 שנות מאסר בפועל וישלם פיצוי... המלצות האוצר למאבק בהון השחור והעמקת הגבייה...
ענן תגיות

אלימות כנגד קשישים

תאריך: 12/10/2014 12:23   מחבר: פלילים באתר Felony

אחת העבירות המכוערות ביותר היא אלימות נגד קשישים. מעבר לפגם המוסרי שבתקיפת אדם חסר ישע, מדובר לא אחת באירועים חמורים ואכזריים המתבצעים נגד אנשים חלשים ומסכנים.

בית המשפט העליון דן השבוע בעניינו של נאשם שביצע שני אירועי שוד. עסקינן בע"פ 1041/14 ראיד קרקי נ' מדינת ישראל.

עובדות המקרה

המערער הורשע בשני מקרים. במקרה הראשון הוא הציע לאישה מבוגרת לקנות שני מקררים שהיו בחצר ביתה. לאחר שהם התווכחו על המחיר, הוא ניצל רגע מסוים בו היא לא שמה לב למתרחש וגנב ממנה כסף.

היא ראתה זו, והוא דחף אותה וברח מהמקום. במקרה השני, הוא גנב ארנק מאדם קשיש שהיה מחובר למכונת הנשמה, תוך שהוא דרש ממנו "להראות לו כמה כסף יש לו". המתלונן הציג בפניו את הארנק, והמתלונן נטל אותו וברח מהמקום.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

בית המשפט המחוזי הרשיע את המערער בכתב אישום מתוקן (שנדון לעיל) והטיל עליו 50 חודשי מאסר בפועל. בית המשפט המחוזי אשר הרשיע וגזר עליו את העונש המצוין, קבע כי מדובר בעבירות הפוגעות קשות במרקם החברתי וכי עבירות אלו הנעשות כלפיו קשישים הן חמורות כפליים.

כלשונו- "טמונה חומרה מיוחדת בכך שהמערער נכנס לבית המגורים של המתלוננים שעה שהם שהו בו, נסיבה שיש בה כדי להגביר את האימה אשר הוטלה עליהם". מנגד, בית המשפט המחוזי התייחס גם לנסיבות המקלות בעניינו של הנאשם. כגון- התמכרותו לסמים, ורצונו להשתקם.

הערעור לבית המשפט העליון

בערעור לבית המשפט העליון הציג המערער טענה ייחודית, לפיה העבירות בהן הוא הורשע "לא כללו תכנון מוקדם", אלא שהוא ביצע אותן בשל "פרצה שקוראת לגנב".

כלומר הוא הבחין בסיטואציה בה נמצא היה אדם קשיש וחסר ישע, ולכן הוא ביצע את העבירה. בעצם, לטענתו של המערער, בגלל שהוא לא תכנן מראש את העבירות הרי שיש להתחשב בו במתן העונש.

בנוסף, טען המערער כי העבירות בוצעו כדי לממן את צריכת הסמים אותם הוא נטל באותה עת, ולא לשם "בצע כסף טהור או אכזריות לשמה".


המערער אף טען כי לאף אחד מהנפגעים מהעבירות שביצע לא נגרם נזק גוף כלשהו.לבסוף אף טען כי יש להתחשב בו בשל העובדה כי הוא משתקם בכלא מזה זמן רב באגף "הנקי מסמים".

קיראו על: החזקת סמים לשימוש עצמי לפי סעיף 7(ג) לפקודת הסמים

הכרעת בית המשפט העליון

בית המשפט העליון דחה את הערעור. הכלל הוא כי ערכאת ערעור לא מתערבת בעונשים המוטלים ע"י הערכאה המנהלת את המשפט. החריג לכלל הוא במקרים בהם מוטל עונש קיצוני או חריגה קיצונית ממדיניות הענישה הנהוגה בנושא מסוים ע"י אותה ערכאה.

לא כך נעשה בנסיבות העניין, ועל כן אין להתערב בעונשו של המערער. כלשונו של בית המשפט- "עיון בגזר הדין של בית המשפט המחוזי ובטענות הצדדים מגלה כי לא נפלה בגזר הדין טעות המצדיקה את התערבותנו או שיש בו חריגה ממדיניות הענישה הנהוגה".

עמדת בית המשפט - תקיפת קשישים

בית המשפט העליון אף התייחס לחומרה היתרה הקיימת בביצוע עבירות כלפי קשישים- "אין צורך להכביר מילים בדבר החומרה היתרה הטמונה בעבירות אשר בביצוען הורשע המערער.

בעבירות גניבה או שוד המכוונות כנגד קשישים נעוצה נבזות מיוחדת, המצדיקה השתת ענישה ממשית ומרתיעה הכוללת רכיב משמעותי של מאסר מאחורי סורג ובריח".

בנוגע לטענתו של המערער לפיה הוא ביצע את העבירות בשל "פרצה הקוראת לגנב" קבע בית המשפט העליון כי "אין לקבל טענות אלה. אף אם יש ממש בגרסת המערער לפיה הוא לא ידע מה גילם של יושבי הבתים אליהם הוא נכנס, עדיין לא ניתן לומר כי מעשיו נעדרי תכנון או תחכום, או כי הם מנותקים ממיהות הנפגעים.

לקריאה נוספת: עבירת איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין

אף אם בהגיעו לביתה של המתלוננת ר' לא ידע המערער כי בבית מצויה קשישה, ברי כי עובדה זו נגלתה לו מיד כשיצר עימה קשר [...] בדומה, מיד כשנכנס המערער לדירת המתלונן שבאישום השני נגלתה לו העובדה כי מדובר בזוג קשישים, אשר אחד מהם מסתייע במכונת חמצן.

חרף עובדה זו המשיך המערער והוציא לפועל את תכניתו העבריינית, תוך שהתהלך בדירת המתלוננים כבשלו וגרם למתלונן – באמתלא – לשלוף את ארנקו.

יוצא, כי המערער הוציא לפועל תכנית עבריינית שאינה נעדרת תחכום. תכנית זו נסמכה במידה בלתי מבוטלת על כושרו הפיזי העדיף של המערער ועל ניצול חולשתם היחסים של המתלוננים.

לבסוף, קבע בית המשפט כי עונשו של המערער לא חורג מאמות מידה סבירות של עונש בנסיבות העניין, ועל כן דחה את ערעורו. בית המשפט העליון ממשיך בקו עמו החלו בתי המשפט המחוזיים, והוא הטלת עונשים חמורים יותר בעבירות אלימות הנעשות כלפי קשישים. זהו מסר חברתי חשוב המועבר ע"י בית המשפט.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי מעו"ד פלילי
 

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור