תקיפת שוטר – סעיף 273 לחוק העונשין

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

לדעת יותר על עבירת תקיפת שוטר


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

משטרת ישראל היא הגוף האחראי על השמירה על ביטחון הפנים במדינה ועל אכיפת החוק. שוטר הוא בעל תפקיד במשטרה המהווה עובד מדינה שיכול לשרת בענפים שונים הקשורים לתפקוד ארגון זה. תפקידיו וסמכויותיו של השוטר מופיעים בפקודת המשטרה (נוסח חדש) תשל"א-1971.

לאור חשיבות עבודתו של בעל תפקיד זה בשמירה על הסדר הציבורי ושלום הציבור מתייחס המחוקק ובתי המשפט מתייחסים בחומרה להתנהגות לא הולמת כלפי שוטרים על מנת שלא יהיה מצב בו תירתע המשטרה מביצוע תפקידה.

מתי עימות עם שוטר ייחשב לתקיפת שוטר?

סעיפים 273 עד 275 לחוק העונשין תשל"ז-1977 מתייחסים לעבירות של תקיפת שוטר ותקיפה שלו בנסיבות מחמירות שמהוות נסיבות חריגות.

קיראו: העלבת עובד ציבור סעיף 288 לחוק העונשין

החוק קובע בסעיף 273 שמי שתוקף שוטר בהקשר למילוי תפקידו לפי הדין  או אדם שמסייע לשוטר בעניין זה מבצע עבירה פלילית שהעונש עליה הוא מאסר לתקופה שבין חודש לפחות לשלוש שנים.

הואשמת בתקיפת שוטר? לחץ כאן לפניה אישית לעורך דין!

תקיפת שוטר לעניין זה תהיה כפי שהיא מוגדרת בסעיף 378 לחוק. משמע הכאה, נגיעה, דחיפה, הפעלת כוח בעקיפין או במישרין ללא הסכמת הפרט האחר. הפעלת הכוח יכולה להיעשות גם באמצעות גז, אור חשמל או אמצעים אחרים במידה ובה הם גורמים לחוסר נוחות.

כדי שהעימות ייחשב לתקיפת שוטר, מלבד הפעולה הפיזית האדם צריך להיות מודע לכך שהאחר שהוא תוקף הוא שוטר, לכן אם אותו אדם לובש באותו הזמן בגדים אזרחיים, אינו לבוש מדים ולא מיידע את התוקף שהנו שוטר לא מתמלאים יסודות העבירה של תקיפת שוטר.

תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות לפי סעיף 274 לחוק היא תקיפה של השוטר הקשורה לעובדה שהנו בתפקיד לפי דין שהייתה בה כוונה להפריע, למנוע או להכשיל את השוטר מביצוע התפקיד שלו, כזו שנעשתה על ידי שני אנשים או יותר, או שהתוקף היה מצויד בנשק קר או חם. במקרה זה הענישה היא לא פחות משלושה חודשים ועד חמש שנים מאסר בשל הנסיבות החמורות בהן בוצע המעשה.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

סעיף 275 לחוק מתייחס להפרעה לשוטר בזמן שהוא מבצע את תפקידו. הסעיף קובע שמי שמתנהג במתכוון אופן שנועד למנוע, להכשיל או להפריע לשוטר למלא את התפקיד שהוא נדרש לבצע לפי החוק או שנוהג כך כלפי אדם אחר דינו מאסר לתקופה שבין שבועיים לפחות עד שלוש שנים.

קיראו בהרחבה על: עונש מאסר על תנאי

פסק דין הדן בתקיפת שוטר

ת"פ 4456/02 מדינת ישראל נ' מרציאנו- המאשימה טוענת שב-26 לאוגוסט 2009 הנאשם התעמת עם מספר שוטרים, גידף אותם, איים ברצח על אחד, הכה שוטר נוסף ולאחר שהודיעו לו שהוא עצור בגין התקיפה התנגד למעצר.

לקריאה נוספת: סעיף 307 לחוק העונשין - איום בכתב לרצוח

הנאשם טען מנגד שלא תקף איש מהשוטרים אלא עוכב על ידם ללא סיבה והם פעלו נגדו באלימות וכל זאת משום ששאיפת אדי דבק מגע גרמה לו לריב עם חברתו שבעקבותיו הוזעקו השוטרים למקום.

כבוד שופטת בית משפט השלום בתל אביב הגברת שריזלי דניאלה החליטה להרשיע את הנאשם בעבירות תקיפת שוטר המיוחסות לו, על רקע הראיות שסיפקה התביעה שכנגדן לא הצליח הנאשם לעורר את הספק הסביר שכן התנהגותו וסירובו של הנאשם להתלוות לשוטר כבר הקימו בעצמן עילה למעצרו אחרי העיכוב.

ליחצו כאן לפניה מיידית אל עורך דין פלילי


תאריך: 19/10/2014 16:13TEST