שיבוש הליכי חקירה – סעיף 244 לחוק העונשין

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

לדעת יותר על שיבוש הליכי חקירה


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

חקירה היא אחת ממשימותיו המרכזיות של כוח השיטור האמון על השמירה על הסדר והביטחון הציבורי במדינה. הליך חקירה יתנהל במקרים שונים והוא כולל גביית עדויות, בירור עובדות ואיסוף ראיות, כאשר בסופו של יום מטרתו לברר האם באותן נסיבות התבצעה עבירה פלילית כפי שהיא מוגדרת בחוק העונשין תשל"ז-1977 ובחוקים אחרים ולסייע לבירור האמת.

חקירות מתבצעות בדרכים שונות ובשימוש באמצעים מגוונים בהתאם לאופי המקרה. בדומה, אחת החובות המוטלות על האנשים המעורבים בהליכים אלו היא להימנע מביצוע העבירה של שיבוש הליכי חקירה.

מהם יסודות העבירה?

עבירת שיבוש הליכי חקירה מהווה למעשה חלק מעבירת שיבוש מהלכי משפט הקבועה בסעיף 244 לחוק העונשין, כאשר הליך משפטי לעניין זה כולל גם ביצוע הוראה שניתנה על ידי בית משפט וחקירה פלילית.

קיראו: עבירת שיבוש הליכי משפט

הסעיף קובע שמי שעושה משהו בכוונה לגרום לעיוות דין, להכשיל או למנוע הליך שיפוטי על ידי העלמת ראיות, לסכל הזמנה של עד למתן עדות או מנסה לעשות זאת בכל דרך אחרת דינו מאסר של שלוש שנים.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

הרציונאל העומד מאחורי עבירה זו הוא הרצון לשמור על טוהר החקירה הפלילית כדרך לסייע במשימה של עשיית צדק ושמירה על העיקרון של הליך הוגן.

עבירת השיבוש יכולה לבוא לידי ביטוי לא רק בביצוע מעשה אחד נקודתי אלא בשורת מעשים או התנהגות מתמשכת.

בדומה, גם הימנעות מעשיית פעולה שיש לבצעה יכולה להוות שיבוש הליכי חקירה.

מומלץ לקרוא: זכויותיו של הקטין תחת חקירה במשטרה

ככלל העבירות האחרות המופיעות בקודקס הפלילי גם העבירה של שיבוש הליכי חקירה מורכבת מיסוד עובדתי ויסוד נפשי אותם נדרשת המאשימה להוכיח לצורך הרשעת הנאשם.

במקרה זה היסוד העובדתי הוא עשיית דבר כדוגמת סיכול הזמנת עד, העלמת ראיות או מעשה אחר, כאשר במסגרת היסוד הנפשי נדרש להראות שאלו נעשו בכוונה להכשיל, להביא לעיוות דין או למנוע את החקירה הפלילית.

העבירות הקבועות בחקיקה מסווגות לעבירות תוצאתיות בהן לצורך הרשעה נדרש להוכיח שנגרמה התוצאה הקבועה בסעיף ולעבירות התנהגות. בדנן, עבירת שיבוש הליכי חקירה היא עבירה התנהגותית ולכן אין צורך להוכיח שהחקירה שובשה בפועל.

פסיקה בנושא שיבוש הליכי חקירה

ע"פ 10721/04 יעיש נ' מדינת ישראל- נגד המערערים שהיו שוטרי סיור הוגש כתב אישום שייחס להם בין היתר עבירות של שיבוש הליכי חקירה ואינוס זאת לאור העובדה שהמערערים פנו למעביד של המתלוננת כדי שישפיע עליה שתכתוב מכתב ותגיד שהדברים מעולם לא התרחשו, זאת  אחרי שהמעביד הגיע לתחנת המשטרה בה הועסקו ואמר להם שבכוונתו להגיש תלונה על מעשיהם.

קיראו: הזכות הבסיסית להיות מיוצג על ידי עורך דין פלילי

בית המשפט המחוזי הרשיע אותם בעבירת שיבוש הליכי חקירה משום שהם פנו למעביד לבקש ממנו עזרה ובכך להיחלץ מתוצאות מעשיהם.

המערערים הגישו ערעור על ההרשעה בכל העבירות האמורות וחומרת העונש והמשיבה ערערה על קולת העונש והעובדה שלא הורשעו בעבירה של אונס בחבורה.

לקריאה נוספת: עבירות מין והעונשים הקבועים בחוק

בית המשפט העליון בראשותו של כבוד השופט סלים ג'ובראן דוחה את הערעור של הנאשמים, זאת לאור העובדה שהמסכת העובדתית שנקבעה על ידי הערכאה הראשונה נראית לו הולמת וכי העבירה המיוחסת של שיבוש הליכי חקירה אכן בוצעה.

זקוקים ליעוץ משפטי דיסקרטי? לחצו כאן


תאריך: 11/12/2014 12:55TEST