רישום כוזב במסמכי תאגיד – סעיף 423 לחוק העונשין

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

לדעת יותר על רישום כוזב במסמכי תאגיד


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

רישום כוזב במסמכי תאגיד הוא עברה פלילית  אשר מוגדרת בסעיף 423 לחוק העונשין התשל"ז-1977 ולפיה רישום כוזב במסמכי תאגיד מתבצע כאשר: "מייסד, מנהל, חבר או פקיד של תאגיד רושם או גורם לרישום פרט כוזב במסמך של התאגיד... או נמנע מלרשום בו פרט אשר היה עליו לרשמו, בכוונה לרמות... לרבות תאגיד העומד להיווסד".

עונש על רישום כוזב במסמכי תאגיד קבוע אף הוא בהוראות חוק העונשין, תשל"ז-1977 והוא מאסר בפועל של חמש שנים.

מהו רישום כוזב במסמכי תאגיד?

תאגיד יכול להיות חברה, עמותה, גוף כלכלי או כל קבוצת אנשים שהתאגדה יחד ויש להם ישות משפטית נפרדת. כל תאגיד חייב לעבוד על פי תקנות מיוחדות הנקבעות בחוק בהתאם לסוג התאגיד.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

כל בעל תפקיד בתאגיד אשר רושם או נמנע מרישום של מידע כלשהו שהיה עליו לדווח כשמטרתו היא לרמות, גורם לרישום כוזב במסמך תאגיד.

פעולה זו היא בעצם עבירה פלילית של רישום כוזב במסמכי תאגיד ואותו אדם צפוי לעונש. מסמכי תאגיד מתחלקים למסמכים רשמיים, קלטות או כל דבר אחר שנמצא בשימוש ומהווה נוהל על פיו פועלים עובדי החברה.

הוכחת רישום כוזב במסמכי תאגיד

על מנת להוכיח כי בוצעה עבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד, התביעה לא צריכה להוכיח רק כי נעשה רישום כוזב אלא גם כי הייתה כוונת מרמה.

במידה ולא תצליח התביעה להוכיח כי העבירה בוצעה ביודעין, לא תוכל להגיש כתב תביעה על עבירה פלילית של רישום כוזב במסמכי תאגיד.    

במשפט פלילי הנוגע לעבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד לא חובה להציג את הרישום עצמו כי יתכן  שאבד או נמחק, מספיק שיש עדים לקיומו של אותו רישום. 

גם אם עובד כלשהו בתאגיד גרם לאדם אחר לבצע רישום כוזב במסמכים הוא עובר עבירה פלילית כמו למשל מנהל שייתן הוראה למזכירה שלו לרשום או להשמיט פרט ממסמך.

קיים הבדל בין רישום כוזב לבין זיוף של מסמך בעיני החוק. בעיני החוק אין צורך לזייף מסמך אלא רק להוסיף או לגרוע ממנו פרט כלשהו בכוונה לרמות.

לקריאה נוספת: זיוף שטר כסף

רישום כוזב במסמכי תאגיד בראי החוק

עבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד יכולה פעמים רבות להוות חלק מביצוע עבירות נוספות וישנם לא מעט מקרים של כתבי אישום המוגדרים 'צווארון לבן' שבינים עבירה של רישום כוזב במסמכי תאגיד.

בחלק גדול מהמקרים בעלי תפקידים בתאגיד לא מבצעים את העבירה בעצמם אלא נותנים הוראה לבצע רישום כוזב לאחד מהאנשים עליהם הם ממונים או לא רושמים דבר מה שיש חובה לרשום וזאת כדי לשפר ולחזק את מעמדם.

מומלץ לקרוא: עבירת מרמה והפרת אמונים

ישנם לא מעט אנשי ציבור שהורשעו בעבירה זו ונידונו לעונשים חמורים. בין אנשי הציבור אשר הואשמו ברישום כוזב במסמכי תאגיד ישנם שרים, חברי כנסת ובכירים שונים שכולם קיבלו עונשים כבדים של מאסר בפועל וקנס כספי במידה ונמצאו אשמים.

בשל החשיבות והרצון לשמור על שלטון 'נקי' ויושר של נושאי משרה מחמירים בדרך כלל עם נאשמים שרשמו רישומים כוזבים על מנת לחזק את גורם ההרתעה. 

לחצו כאן לקבלת ייעוץ משפטי בענייני פלילים


תאריך: 04/12/2014 15:24TEST