עבירת נשק – סעיף 144 לחוק העונשין

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

לדעת יותר על עבירות נשק


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

הסעיפים השונים העוסקים בעבירות הנשק הקיימות, נועדו על מנת להסדיר את השימוש בכלים אלו באופן שיצמצם את הפוטנציאל הגבוה הקיים לפגיעה בחפים מפשע והסכנה הנגרמת לשלום הציבור כתוצאה משימוש בלתי מבוקר באמצעים אלו והגעתם לידי גורמים עוינים ועבריינים.

סעיף 144 (ג) לחוק העונשין תשל"ז-1977 קובע שנשק למטרות חוק זה הוא תחמושת, רימון, פצצה, כלי שיש באפשרותו לירות פצצה, קלע, פגז, כדור, לפלוט חומרים שיכולים להזיק לבני אדם אחרים עד כדי גרימת מוות וחומרים נפיצים אחרים או חלק או אביזר הקשורים לכל אחד מאלה.

מה נחשב עבירות נשק?

סעיף 144 לחוק מפרט מספר עבירות נשק. סעיף משנה א' אוסר על החזקה או רכישה של נשק שלא כחוק, סעיף משנה ב מתייחס לאיסור על הובלה או נשיאה של נשק שלא לפי החוק וסעיף משנה ב2 לאיסור על ייצור, ייבוא, ייצוא, סחר או כל עסקה אחרת בנשק בין אם שהתקבלה או לא תמורה כנגד מסירת החזקה בו מבלי שיש לו את הסמכות לעשות זאת.

קיראו גם בנושא: החזקת סכין שלא כדין - סעיף 186 לחוק העונשין

נשיאת נשק באופן חוקי מחייבת החזקת רישיון לנשק. העונש על נשיאת נשק שלא כדין הוא 10 שנות מאסר ו-3 שנים אם היה מדובר על תחמושת, אביזר או חלק מנשק.

יחד עם זאת, סעיף 144(ב1) קובע שעונשים אלו לא יחולו לגבי מי שביצע את העבירות האמורות רק משום שלא שילם את האגרה הנדרשת לצורך חידוש הרישיון שברשותו או שלא חודשה תעודת הרישיון שלו למרות שלא היה מניעה לכך לפי חוק כלי הירייה תש"ט-1949.

בכל שאלה פנו אלינו בפורום המומחים של אתר Felony

הסיוע של עורך דין פלילי בעל ותק חשוב מאד במקרה של מעשים מסוג זה. עבירות נשק נחשבות למסוכנות והיחס של בתי המשפט והמחוקק אליהם הנו בהתאם.

העונשים המוטלים על עבירות נשק האמורות נעים בין שלוש לשבע שנות מאסר בפועל גם אם אין לנאשם עבר פלילי ברקע שלו והן ברוב הנסיבות מקימות עילה למעצר הנאשם עד לתום ההליכים המנוהלים כנגדו. עורך הדין יוכל לסייע לתכנן את האסטרטגיה המתאימה ביותר בנסיבות המקרה להגנה על הפרט.

לקריאה נוספת: מהן זכויות העצור על פי החוק?

פסיקה בנושא עבירת נשק

ב"ש 1949/06 מדינת ישראל נ' אלמוני- החלטה בבקשה למעצר עד תום ההליכים של נאשמים שיוחסו להם עבירות נשק שונות. לפי כתב האישום גנבו הנאשמים מספר כלי נשק מסוג מ.א.ג מאתר של חטיבת גולני, פירקו אותם והעבירו אותם יחד עם כלי נשק נוספים לכפר בו הם גרים.

כבוד שופט בית המשפט המחוזי בחיפה דוחה את הבקשה לשלוח את הנאשמים למעצר עד תום ההליכים ומורה על שחרורם למעצר בית על אף חומרת העבירות שקיים בסיס סביר להרשעתם בביצועם ולמרות שהן מקימות עילת מעצר, כלל הכלים שנגנבו במקרה זה אינם כשירים לשימוש שכן הוצבו במסגרת תערוכה באתר הנצחה ולכן משום שאין לשני הנאשמים עבר פלילי ולא קיים חשש להשפעה מצדם על עדים והנאשמים אף הודו במעשים אזי ניתן לשחרר אותם למעצר בית עם הפקדת ערבות בסך 10,000 שקלים וצו איסור יציאה מהארץ.

לקבלת יעוץ משפטי מיידי ליחצו כאן!


תאריך: 25/12/2014 12:04TEST