עבירות תעבורה Traffic offenses - המדריך המלא באתר Felony

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

הסתבכת בגלל עבירות תעבורה?


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

כיום אנו עדים לתופעה של ריבוי כלי רכב ממונעים, הנעים בכבישי ארצנו. על מנת לפקח ולהסדיר את הנושא, קיימת חקיקה מקיפה, וכן גופים סטטוטוריים, האמונים על פיקוח והסדרת התנועה בכבישי ישראל. כלי חשוב בידי גופים אלה, הינו האפשרות להאשים נוהג ברכב בביצוע עבירת תעבורה, אם אינו מציית לחוקים שנקבעו.

עבירת תעבורה היא עבירה המבוצעת בידי נוהג ברכב תעבורה (רכב פרטי, משאית, אופנוע) בניגוד לחוקים ולתקנות הרלוונטיות. עבירות התעבורה הינן עבירות פליליות, שכן, מדובר במעשים או במחדלים, אשר עצם עשיתם או הימנעות מעשייתם, מהווה עבירה על החיקוק הרלוונטי והכללים שנקבעו לגביו. מעצם היותן עבירות פליליות, חלים עליהן דיני המשפט הפלילי, לרבות לעניין מבנה החקיקה, דרכי ההוכחה, והאכיפה.

עברת עבירת תעבורה? לחץ כאן לפניה אישית לעורך דין!

החלק הארי של החקיקה בתחום עבירות התעבורה, מוסדר בפקודת התעבורה (נוסח חדש), התשכ"א 1961.

בדומה לעבירות פליליות מתחומים אחרים, ניתן לזהות בעבירות התעבורה את יסודות העבירה הפלילית, לאמור: ראשית, היסוד העובדתי – פירוט המעשה או המחדל בחיקוק, הנסיבות בהן בוצעה העבירה, והתוצאה הצפויה.

שנית, היסוד הנפשי – מחשבה פלילית, אשר אף היא יכולה להיות לבוא לידי ביטוי בשלושה אופנים: כוונה פלילית, פזיזות, ועצימת עיניים.

כמו כן, בדומה לעבירות פליליות מתחומים אחרים, המדינה היא אוכפת החוקים, על פי רוב באמצעות האגף הרלוונטי במשטרת ישראל, והיא גם התובעת וזאת המגישה כתבי אישום נגד עברייני תנועה.

קיראו בהרחבה על: חקירה בתחנת משטרה

סוגי עבירות תעבורה ודרגות חומרה וענישה שונות

ניתן לסווג את דרגות חומרתן של עבירות התעבורה למספר קטגוריות, כאשר בתחום העבירות הקלות יותר ניתן למצוא עבירות כגון: הסעת נוסע שאינו חגור בחגורת בטיחות, גרירת רכב על ידי רכב לא מתאים, נסיעה ללא הדלקת אורות כנדרש, וכד'.

מן העבר השני, המחוקק הגדיר עבירות תעבורה מסוימות כעבירות מן הסוג החמור ביותר, וביניהן: גרימת מוות ברשלנות, נסיעה באור אדום, נהיגה תחת אלכוהול וסמים, וכד'.

קיראו בהרחבה על: החזקת סמים לשימוש עצמי

בתווך, בין שתי נקודות קיצון אלו, ניתן לאתר עבירות שונות כגון: אי עצירה לפני מפגש רכבת, נהיגה תוך חוסר שליטה ברכב, אי ציות להוראות שוטר או פקח, וכד'.

דרגת החומרה שנקבעה לגבי כל עבירה משליכה, הן לגבי העונש שיושת על נאשם אשר יורשע בביצוע העבירה, בין אם על ידי בית המשפט, ובין אם באמצעות הטלת ענישה מינהלית כמו שלילת רישיון נהיגה מינהלית, ואף לגבי האופן בו יישפט הנאשם. כך למשל, עד לדרגת חומרה מסויימת רשאי בית המשפט לגזור על נאשם עונש שלא בפניו.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

במקרה של שלילה מנהלית או בכל מקרה שבו הואשמת בעבירת תנועה חמורה, חשוב להקדים ולפנות אל עורך דין פלילי, שיוכל לייעץ ולייצג אותך בדרך הטובה ביותר.

מטבע הדברים, דרגת חומרתה של העבירה מושפעת ממספר גורמים, וביניהם: דרגת הסיכון שנגרם כתוצאה מביצוע העבירה, תוצאותיה של העבירה, התנהגויות אותן מבקש המחוקק לעודד או להוקיע כמדיניות, וכו'.

מעבר לעונשים הספציפיים שנקבעו לגבי כל עבירה ועבירה, נהוגה במדינת ישראל שיטת ענישה המקבילה לענישה הקיימת – הלא היא שיטת הניקוד.

בנוסף לעונש המוטל על העבריין, נרשמות לרעתו של עבריין התעבורה נקודות בגין ביצוע עבירת התנועה. לכל עבירת תנועה נקבע מספר נקודות מסוים בהתאם לחומרתה. כך למשל, נהיגה על מדרכה שלא לשם חצייתה – 2 נקודות, נהיגה ברכב בזמן פסילה – 10 נקודות, וכד'.

באמצעות שיטה זו, מבקש המחוקק להבטיח טיפול הולם בעברייני תנועה מועדים, ולסייע בחיזוק ההרתעה מביצוע עבירת תעבורה נוספת, לאחר שבוצעה עבירה ראשונה.

לפניה וקבלת יעוץ משפטי מיידי בענייני פלילים ליחצו כאן!


תאריך: 27/08/2014 17:00TEST