מעצרים Arrests - כל מה שצריך לדעת על מעצר לפי חוק

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

מעצרים על פי חוק - כל מה שחשוב לדעת!


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

מעצר הוא הגבלת חופש התנועה או כליאה במתקן המיועד לכך של הפרט לתקופה זמנית בהתאם לבקשתן של רשויות החוק המוסמכות לכך ומהווה למעשה שלילת חופש למשך הזמן האמור. מעצרו של אדם מהווה מן הסתם פגיעה בזכות יסוד ולכן יש לפנות לאפשרות זאת רק בכפוף למגבלות חוקיות מחמירות.

חשוב לזכור כי אם נעצרת על ידי משטרת ישראל, מכל סיבה שהיא ובכל שלב לאחר המעצר, קמה לך זכות בסיסית ויסודית לשוחח עם עורך דין ולהיות מיוצג.

החקיקה המסדירה את אופן ביצוע המעצר לסוגיו השונים ונושאים אחרים הקשורים אליו היא חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה- מעצרים) תשנ"ו-1996 שהושפע במידה רבה מחקיקת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו שקובע בסעיף 5 לחוק שאסור להגביל את החופש של הפרט בהסגרה, במאסר, מעצר או בדרך אחרת.

החוק מכיר בקיומם של מספר סוגי מעצרים לפני או אחרי הגשת כתב אישום. מעצר ראשוני או מעצר ימים הוא כזה הנעשה טרם הגשת כתב האישום לעומת מעצר עד תום ההליכים המבוצע לאחר מכן. מעצר בית, בהבדל משני הסוגים האחרים הוא סוג של חלופת מעצר.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי מעו"ד פלילי

אורכו של המעצר משתנה בהתאם לסוג המעצר האמור החל ממספר ימים בהתאם לבקשת המשטרה לפי הערכת מספר הימים הדרושים לה להשלמת החקירה במקרה של מעצר ימים ועד למספר חודשים במקרה של מעצר עד תום ההליכים.

לקריאה נוספת: מעצר בית - חלופת מעצר ראויה?

לאחר תחילת החקירה, מזמינה המשטרה אנשים שלפי הטענה נכחו בזמן ביצוע העבירה כדי לשמוע את עדותם.

עד יכול להפוך במהלך חקירה במשטרה גם לחשוד בביצוע עבירה ואז קמה למשטרה הסמכות לעצרו.

מטרות מעצר חשוד

מעצרו של חשוד בביצוע עבירה נחשב למעצר ימים.

לאור העובדה שהמעצר מהווה פגיעה בזכויות הפרט והבסיסיות ביותר מקים החוק בסעיף 13 שורה של תנאים ברורים למעצרו של חשוד, שמטרתם הסופית היא להוביל לבירור ההליכים באופן התקין ביותר תוך הימנעות מסיכון החשוד או אחרים, פגיעה בחקירה המתנהלת או שאין דרך אחרת לקיים את הבירור המשטרתי.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

באופן זה מאפשר החוק לשופט להורות על מעצרו של הפרט אם שוכנע שיש חשד סביר שהוא ביצע עבירה מסוג עוון או פשע ומתקיימות אחת מהעילות המפורטות בסעיפי המשנה.

באופן זה יורה השופט על המעצר אם ישנו חשש שהשחרור יוביל לשיבוש מהלך החקירה, להתחמקות מהמשך ההליכים, השפעה על עדים, סיכון לביטחון המדינה, החשוד או הציבור ושבית המשפט השתכנע כי הדרך היחידה להוביל לבירור האמת היא על ידי ניהול החקירה תוך כדי מעצר.

קיראו בהרחבה על: הארכת מעצר - באילו תנאים ולפי איזה חוק?

פסק דין לדוגמא בנושא מעצרים

המדובר בהליך בש"פ 7056/05 ברטלר נ' מדינת ישראל - בית משפט השלום בירושלים הורה על מעצרם של החשודים לבקשת המשטרה בחשד לביצוע מספר עבירות פליליות. החשודים הגישו ערעור על ההחלטה העקרונית של בית המשפט לגבי מעצרם ועל התקופה שנקבעה לכך.

בית המשפט המחוזי דחה את הערר שהוגש בטענה שחומר הראיות קושר אותם לביצוע העבירות והם עדיין מהווים סיכון לציבור ולכן הוגש הערר לבית המשפט העליון.

לקריאה נוספת: מידע אודות מעצר קטין

בית המשפט העליון בראשותו של כבוד השופט סלים ג'ובראן דוחה את עררם של החשודים. אליבא דה השופט ג'ובראן מיוחסים לחשודים מעשים חמורים שגרמו להפרת הסדר הציבורי ולמרות זכותם לחופש ביטוי ולמחאה עדיין נתונה להם הזכות לבחור לעשות זאת בדרכים המקובלות ומעצרם של החשודים נחוץ לצורך ביצוע החקירה בעניינם.

לפניה וקבלת יעוץ משפטי מיידי בענייני פלילים ליחצו כאן!


תאריך: 26/02/2015 16:28TEST