עבירת מטרד לציבור – סעיף 215 א' לחוק העונשין

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

לדעת יותר על עבירת מטרד לציבור


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

בכל מדינה מתוקנת ומודרנית ישנה מערכת חוקים קבועה וזאת על מנת שיהיה ניתן לשמור על הסדר הציבורי. פגיעה ברבים יכולה להוות הטרדה, אי נוחות או סכנה.

עבירת מטרד לציבור מוגדרת בחוק בתחום דיני הנזיקין והגדרתה על פי חוק נועדה להגן על הציבור מפני פעולות המסכנות את חייו, פוגעות בזכות שלו לביטחון, בריאות הציבור, רכוש, נוחות או פעולות המונעות מהציבור בדרך כזו או אחרת את מימוש הזכויות שלהם. 

מהי עבירת מטרד לציבור?

עבירת מטרד לציבור שדינה יכולה להיות מאסר בפועל עד שנה היא עשיית מעשה שלא הותר על פי דין או מעשה שהיה צריך להיעשות ולא נעשה לפי הדין וגורם בכך לציבור פגיעה.

עבירת מטרד לציבור היא התנהגות פסולה, פרועה ומגונה שבעקבותיה אותו אדם מפר את השלום והשלווה במקום ציבורי.

על מנת להוכיח כי אדם מהווה מטרד לציבור, החוק אינו דורש כי תתבצע פעולה כלשהי בפועל שאכן תטריד את הציבור.

לקריאה נוספת: ההבדל בין הפגנה להתקהלות אסורה

אם בעת ההתנהגות שהייתה מטרד לציבור לא הייתה לנאשם כוונה לפגוע בציבור אך מעשיו בכל זאת הובילו לכך, ניתן יהיה להרשיעו בעבירה. מטרתה של מערכת החוקים היא למנוע פגיעה, עוולות או מטרד העלולות להיגרם לציבור, אך חשוב לזכור כי לא כל פעולה הגורמת אי נוחות לאנשים, נחשבת לביצוע עבירת מטרד לציבור.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

מה יוגדר כעבירת מטרד לציבור ?

כדי שפעולה כלשהי תיחשב כעבירת מטרד לציבור, בית המשפט בוחן מספר פרמטרים בכל מקרה - האם המעשה מסכן את הציבור? מהי עוצמת הסכנה וההסתברות להתרחשות נוספת? האם הגדרת הפעולה כעבירת מטרד לציבור פוגעת בזכויות של אותו אדם? והאם הפגיעה בזכויות הציבור היא קלה או זמנית? ניתן לתבוע אדם על עבירת מטרד לציבור גם אם לא הוא היה זה שבפועל ביצע את המעשה המהווה סכנה או שיכול היה למנוע את הסכנה ולא עשה כן.

די בכך שהמעשה יצר סיטואציה מסוכנת גם אם לא התממשה לכדי נזק. בעת בחינת עבירת מטרד לציבור יש להתייחס למספר האנשים המאוימים, מקום יצירת הסכנה והאם נוצרה ברשות הרבים ובמקום ציבורי כמו חוף הים או ברכוש פרטי של מספר בלתי מוגדר של אנשים.

קיראו: משמעותה החוקית של עבירת העלבת עובד ציבור

העבירה בראי בית המשפט

עבירת מטרד לציבור נאכפת כדי להגן על הציבור וזאת על מנת לשמור על הזכויות הבסיסיות של הציבור לחיות באופן תקין, נעים ונוח.

מי שסבל מנזק בעקבות התממשות הסכנה של המטרד הציבורי יכול לקבל צו לסילוק אותו אדם באמצעות פנייה אל בית המשפט ואף להגיש תביעת פיצויים עבור הנזק הפיזי או הנפשי שנגרם לו כתוצאה מפעולות ההטרדה.

מרבית האנשים הפרטיים יגישו תביעה בדרך כלל רק בגין נזק ממון. אפשרות נוספת היא שהאדם המגיש תביעה בגין סיכון ממשי לחיי הציבור יהיה יועץ משפטי לממשלה כדי שיוצא צו עשה או צו אל עשה שיסיר את גורם המטרד.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי מעו"ד פלילי
 


תאריך: 15/02/2015 16:39TEST