עבירות התפרצות ופריצה ומשמעותן בחוק הישראלי

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

להתמודד עם עבירות התפרצות ופריצה


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

עבירות התפרצות או פריצה היא חדירה למבנה כלשהו, בית, חנות, משרד, מכונית וכדומה, בדרך כלל למטרת ביצוע עבירה כמו גניבה. על פי החוק מי שפורץ הוא מי שנכנס לבית כלשהו ללא רשות והוא עושה זאת בדרך כלל דרך חלון או דלת, לרוב תוך שימוש בכוח וגרימת נזק.

בפריצה לחנות למשל, הפריצה נעשית לפעמים תוך שבירה חלון הראווה ובפריצה לבנק הפריצה נעשית פעמים רבות באמצעות הריסה של אחד מקירות הבנק.

לחצ/י כאן לייעוץ וליווי משפטי, אישי ומהיר

העונשים הקבועים בחוק

עבירה של התפרצות ופריצה מוגדרת בפרק י"א, סימן ד', בסעיפים 405 ו-406 תשל"ז1977 לחוק העונשין.

ההגדרה אומרת כי אדם ששבר חלק חיצוני או פנימי של בניין, כגון בנק, חנות, משרד או בית פרטי, על מנת להיכנס אליו מבלי שניתנה לו הרשות ונכנס בפתח שלא מיועד לכניסה, תוך איום ותחבולה וגם כניסה שלא בדרך אלימה למבנה עם מפתח ללא היתר הם פריצה למקום.

דע את זכויותיך! זכויות העצור ומימושן בחוק

עבירות התפרצות ופריצה נחשבות למעשים חמורים מאוד בגלל שהם מהווים סכנה לביטחון ולשלום הציבור ולכן מי שנתפס בנסיבות מחשידות, כלומר נתפס כשברשותו כלי פריצה והוא מנסה להסתיר אותם ואין לו הסבר הגיוני לנשיאתם, גם אם לא הוכח כי ביצע פריצה הוא צפוי למאסר של חמש שנים.

החוק מבחין בין אדם שפרץ למקום ללא כוונה לבצע פשע כלשהו לבין אדם שפרץ למטרת גניבה או כל ביצוע עבירה אחרת, במקרה כזה העונש יהיה שבע שנות מאסר.

אם נאשמת או נחקרת בנוגע למעורבות בעבירות התפרצות ופריצה, אנו ממליצים להתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה שיגן על האינטרסים שלך.

התייחסות בית המשפט למבצעי עבירת התפרצות ופריצה

פריצה והתפרצות הן עבירות רכוש שבתי המשפט רואים את ביצוען בחומרה רבה, לכן אם אדם נתפס גם ללא הוכחה לביצוע פריצה רק בגלל הכוונה לביצוע העבירה, הוא צפוי למאסר על פריצה והתפרצות. בעת מתן העונש, בית המשפט מתייחס להגדרת הנאשם כפורץ, מטרת הכניסה לבניין, אופי הבניין ודרך הכניסה.

עבירת פריצה מלוות לרוב גם בעבירות נוספות כמו למשל גניבה או השחתת רכוש ולכן אדם המואשם בעבירת פריצה, לרוב מואשם גם בביצוע העבירות השונות הנוספות אותן ביצע.

אם נתפס אדם בנסיבות מחשידות כשניסה להימלט מהמשטרה בלילה ונמצאו אצלו כלי פריצה שונים שהוא אינו יכול לתת הסבר הגיוני להימצאותם, השופט יכול לקבוע כי השעה, הפריטים שנמצאו והבריחה מהמשטרה מהווים סיבה טובה להרשעתו.

המדריך המלא למסדר זיהוי

הפגיעה הנפשית בקורבן

עבירות התפרצות ופריצה נחשבות כמעשים חמורים גם מפני שפריצה לביתו של אדם, לחנותו או למכוניתו, הוא אירוע טראומתי ביותר עבורו.

כאשר פושע פורץ לביתו של אדם התחושה הנפשית של אותו אדם היא קשה ביותר ותחושת הביטחון שלו נפגעת קשות. אדם נוטה להאמין כי ביתו, או משרדו, הוא מבצרו וכשמתרחשת פריצה מתברר לו פעמים רבות כי אותה תחושת הביטחון שלו נסדקה.

 אנשים מרגישים כי עצם החדירה לפרטיותם לא קלה להם, הידיעה כי אדם זר פרץ לביתם או למכוניתם, שוטט להנאתו בדירתם וחיטט בחפצים האישיים שלהם גורמת להם לחרדה, לכעס אדיר וכמובן לתסכול רב בגלל הביטחון האישי שנפגע מעבר לנזק שנגרם לרכוש.

>>> הפורום לענייני פלילים לשירותך <<<


תאריך: 04/09/2014 16:00TEST