x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פניה לקבלת ייעוץ משפטי בענייני פלילים 072-336-0520 072-336-0520
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
נהגת בזמן פסילת רישיון ונתפסת?... פסילה מנהלית והדרך להחזיר את הרישיון שלך... הרישיון שלך נשלל? יש בהחלט מה לעשות!... חשוב לדעת על שלילת רישיון נהיגה... נתפסת נוהג ללא רישיון נהיגה?... הרשעה באונס לאחר היכרות באינטרנט... רוצה לדחות את ביצוע עונש המאסר שהוטל עליך?... לפעמים בהחלט כדאי ללכת על הסדר טיעון!... הדרך שלך להסדר טיעון מקל בעבירות תעבורה... החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים פוגעת בך?... הדרך לשנות את סעיפי האישום ולהקל עמך... סעיף האישום הנפוץ בתעבורה: נהיגה בקלות ראש... להתמודד עם אישום של סחר בסמים...... החזקת סמים לשימוש עצמי לפי סעיף 7(ג) לפקודת ה... נהגת תחת השפעת סמים?... נהגת במהירות מופרזת? אנחנו יכולים לעזור!... רוצה להגיש ערעור על החלטת בית המשפט כנגדך?... הדרך לערער על פסק דין / גזר הדין שניתן נגדך!... הואשמת בנהיגה בשכרות? כך מתמודדים...... אפשר למנוע את שלילת רישיון הנהיגה שלך!... תוצאות בדיקת הינשוף אינן סוף דבר!... כשחייבים עורך דין שהוא מומחה לתעבורה...... מתי ניתן לסגור תיק פלילי וכיצד עושים את זה?... חוק דרומי - המדריך המלא... מתי יומר עונש מאסר בעבודות שירות?... למה חוקרי משטרה לא אוהבים עורכי דין?... ענישה בעקבות גניבת מכשירי טלפון סלולרי... עיכוב שלא כדין הוביל לפיצוי כספי... ענישה חמורה על פגיעה בביטחון המדינה... סעיפים 4,5 ו-6 לחוק העונשין... האם בית המשפט אישר משפט חוזר לעבריין מין?... זוכה מעבירות לאור אפליה אסורה... החיפוש לא היה חוקי והחשוד זוכה... הואשם במכירת אלכוהול לקטינים וזוכה!... הגנת הכורח וזיכוי בפלילים... כתב אישום על ניהול עסק ללא רישיון... אלימות כנגד קשישים... הרשעה בהתעללות בבעל חיים... פסיקת בגץ לגבי חוק המסתננים... מיכל אלוני הורשעה ברצח ילדיה... אזרחי ישראל בשורות ארגון דאעש... מקרה הרצח של אביטל רוקח ז''ל... פרשת אשכנזי – האם יואשם בהפרת אמונים?... הרב מוטי אלון הורשע בביצוע מעשה מגונה בכוח... כתב אישום נגד משה פרץ שהעלים הכנסות... כתב אישום נגד מדליפי שאלון בחינת בגרות במתמטי... הרשעות ועונשים בפרשת פלד גבעוני ... ממציא מדבקת הפלא נדון ל 87 חודשי מאסר בפועל ... אלי רייפמן ירצה 4 שנות מאסר בפועל וישלם פיצוי... המלצות האוצר למאבק בהון השחור והעמקת הגבייה...
ענן תגיות

מקרה הרצח של אביטל רוקח ז''ל

תאריך: 10/09/2014 11:22   מחבר: פלילים באתר Felony

לפני ימים ספורים נתקלנו בפרשת רצח מזעזעת של המנוחה אביטל רוקח (אותה נכנה מעתה "המנוחה") שנרצחה ככל הנראה (לכאורה) ע"י בעלה שמואל דטיאשווילי (אותו נכנה מעתה "החשוד"). 

מה קרה בפרשה זו? ואיזה כתב אישום יוגש נגד החשוד? מה תצטרך המדינה להוכיח כדי להראות כי הוא לכאורה שביצע את הרצח?

חשוב להבהיר כי הנאמר בכתבה זו אינו מהווה את דעתו של המחבר, אלא רק את העובדות הידועות לו מהעיתונות. הניתוח המשפטי המוצג הוא בהתאם לידוע למחבר בעת כתיבת שורות אלו.

תיאור הפרשה

מדובר בפרשה עצובה, ודיי מקוממת. משום שמדובר במשפחה שידעה וחוותה בעבר אלימות מהחשוד.

לא זו בלבד, שרק בשבוע שעבר החשוד נעצר ע"י המשטרה לאחר שתקף את המנוחה, ואיים עליה. כבר אז, בית המשפט הורה על מעצרו, אך לאחר מכן המשטרה החליטה לשחררו.

קיראו בהרחבה על שחרור ממעצר

מנגד, הסיפור מקבל תפנית נוספת, בדמות העבודה שהמנוחה סירבה לעזוב את הבית וללכת למקלט, בטענה דיי מוצדקת, כי ביתה הוא ביתה, והיא אינה מעוניינת לעזבו.

נגד החשוד אף הוצא בעבר צו הרחקה מאשתו (שמכונה בשפה המשפטית "צו הגנה") מכוח חוק למניעת אלימות במשפחה, התשנ"א- 1991.

הראיות נגד החשוד

בתקשורת פורסמו תמונות המראות את החשוד רגעים אחרי האירוע מגואל בדם. בנוסף, קיימת גם היסטוריה משפחתית של אלימות מצד החשוד, שגם היא עשויה לשמש ראיה נגדו בהליך משפטי (ראיה שתוכיח "דרך התנהגות").

חשוב להבהיר, שכדי להרשיע אדם בעבירת רצח, תצטרך המדינה שלל ראיות, עדויות נגד החשוד. ככל עבירה פלילית, המדינה תצטרך להוכיח כי החשוד ביצע את המעשה מעבר לכל ספק סביר.

לקריאה נוספת: סעיף 307 לחוק העונשין - איום בכתב לרצוח

כתב אישום בעבירת רצח והעונש בגינה

ככלל, עבירת הרצח מנויה בחוק העונשין, התשל"ז- 1977. סעיף 300(א)(2) לחוק העונשין קובע כי "הגורם בכוונה תחילה למותו של אדם" מבצע בעצם- "רצח".

כאשר המדינה רוצה להגיש נגד חשוד כתב אישום בגין עבירת רצח היא תעשה זאת בבית המשפט המחוזי, כאשר במשפט בגין עבירת רצח ידונו שלושה שופטים. כך גם יהיה בעניין החשוד בו אנו עוסקים במאמר זה. העונש על עבירת רצח, הוא מאסר עולם, כעונש חובה.

כיצד מוכיחים עבירת רצח?

כדי להוכיח כי בוצעה עבירת רצח יש להוכיח שני יסודות, יסוד עובדתי ויסוד נפשי. היסוד העובדתי בא לידי ביטוי בכך שעל המדינה להוכיח כי החשוד ביצע את העבירה פיזית, וכי אופן הביצוע של החשוד גרם גם לתוצאה. במקרה זה התוצאה היא מותה של המנוחה.

כמו כן, יש להוכיח יסוד נפשי, דהיינו המדינה תצטרך להוכיח כי החשוד היה מודע לכך שהוא מבצע עבירת רצח, הוא מודע לכך שהמעשה שלו יוביל למותה של המנוחה.

בנוסף, לעבירת רצח באופן ייחודי ישנם עוד שלושה יסודות חשובים שעל המדינה להוכיח, הקבועים בסעיף 301 לחוק העונשין, כדלקמן:

(1)    הכנה- המדינה תצטרך להוכיח כי החשוד הכין את מעשה הרצח מראש, לדוגמא- הוא קנה סכין או גרזן מראש כדי לבצע את המעשה.

(2)    החלטה להמית- המדינה תצטרך להוכיח כי החשוד החליט להמית את המנוחה, בין אם לפני האירוע ובין אם תוך כדי תקיפה סתמית. לדוגמא- יש להראות כי רצח בוצע מראש, ולא כתוצאה מהגנה עצמית.

(3)    כוונה תחילה- המדינה תצטרך להוכיח כי הייתה לחשוד כוונה מראש לרצוח את המנוחה. לדוגמא, אם אדם הורג מישהו בתאונת דרכים, אין מדובר ברצח אלא בהריגה, כי הפוגע בתאונה לא רצה מראש להמית את הנהג השני. מנגד, מי שמכין סכין, מתכנן שעת הגעה, ומתכנן לדקור אדם אחר כדי להרגו, אז הוא רוצח כי הייתה לו כוונה תחילה.

מומלץ לקרוא בנושא: עבירות תעבורה

אם הוכח כי חשוד ביצע עבירת רצח, מבלי לקיים את היסודות הללו, אז לא ניתן להרשיע אותו ברצח, אלא בהריגה או בעבירה פחותה.

כמו כן, ישנם מקרים בהם מתברר כי אדם ביצע רצח אך הוא לא כשיר נפשית לעמוד לדין, או שכשרותו הנפשית מעידה כי אין הוא מודע למעשיו, ואז הוא לא יכול לשאת בעונש אך מקרים אלו הם חריגים מאוד.

עבירת הרצח היא עבירה שלא קל להוכיח, המשפטים בגין עבירות רצח לוקחים זמן רב, וכוללים עדים רבים, מסמכים, ראיות מדעיות וכך הלאה. על המדינה הנטל להוכיח את ביצוע העבירה, ואת כל היסודות שפורטו במאמר זה.

אולי זה הזמן לבדק בית?

במקרה בו אנו עוסקים, מדובר במקרה רצח מזעזע, אך בל נשכח כי טרם הוגש כתב אישום נגד החשוד. נכון לעתה, החשוד הוא חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו.

טרם ידוע האם החשוד אכן היה מודע למעשיו, או שמא היו לו סייגים לאחריותו הפלילית. נכון לעתה המשטרה חוקרת את המעשה.

מדובר במקרה שייתכן וניתן היה למנוע אילו החשוד לא היה משוחרר לביתו זה מכבר, כך שמעבר לסוגיה המשפטית שמעלה עבירת הרצח, ובפרט במקרה זה, ייתכן וגם מערכת אכיפת החוק תצטרך לעשות בדק בית. ימים יגידו.

 לחץ כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי אישי!

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגור



סגור