החזקת סמים לשימוש עצמי לפי סעיף 7(ג) לפקודת הסמים המסוכנים

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

החזקת סמים לשימוש עצמי לפי סעיף 7(ג) לפקודת הסמים


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

סמים במובנם הכללי הם חומרים הגורמים לשינוי בתפקוד המוח ומשפיעים על מערכת העצבים הכללית המשמשים למטרות שונות. השימוש בסמים נפוץ בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, אך הוא אינו חוקי ואין זה משנה אם המדובר על החזקה של כמות קטנה של סם לצורך שימוש עצמי בלבד.

לאור השפעתם החזקה והאפשרות לעשות שימוש לרעה בחומרים אלו, הכללים למכירתם והחזקתם מוסדרים בפקודת הסמים (נוסח חדש) תשל"ג-1973.

באופן עקרוני למרות התפיסה המקובלת בציבור, במדינת ישראל לא קיימת הגדרה משפטית המתייחסת להתרה של החזקת סמים לשימוש עצמי.

מהם יסודות העבירה של החזקת סם לשימוש עצמי?

הפקודה קובעת בסעיף 7(א) שלא יחזיק פרט סם מסוכן אלא ברישיון מטעם מנהל או במידה שהדבר הותר לפי הפקודה.

כל שהחקיקה עושה הוא להפריד לעניין העונש בסעיף 7(ג) בין החזקת סמים שלא לשימוש עצמי שהעונש בגינה הוא עשרים שנות מאסר או קנס הגבוה פי עשרים וחמישה מזה הקבוע בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין תשל"ז-1977 ובין החזקת סמים לשימוש וצריכה עצמית שהעונש בגינם הוא קנס כאמור בסעיף 61(א)(4) או מאסר של שלוש שנים. 

סעיף 7(ד) קובע שלמרות האמור בסעיף 7(ג) מי שביצע החזקת סמים לשימוש עצמי בחצר או בתוך בית ספר ואינו לומד באותו בית ספר, עונשו הוא מאסר לחמש שנים.

>>> הפורום לענייני פלילים Felony <<<

באופן זה גם בעבירה של החזקת סמים לשימוש עצמי בדומה לעבירות אחרות הקבועות בחוק העונשין, על התביעה להוכיח את קיומם של יסוד עובדתי ויסוד נפשי מעל לכל ספק סביר לצורך הרשעה.

באופן זה היסוד העובדתי בעבירה זו הוא שימוש או החזקה של סם מסוכן והיסוד הנפשי הוא מחשבה פלילית, דהיינו אין צורך בכוונה אלא די במודעות.

קיראו בהרחבה על: עבירות סחר בסמים

סעיף 8 לפקודה קובע שלעניין ההחזקה לא משנה אם הסם מוחזק על ידי אדם אחר מטעם הנאשם, על ידי הנאשם עצמו, או שהוא נמצא ברשותו של פרט אחר ללא שהאחר יודע על כך או שהסם האמור נמצא במקום שאף אחד לא יכול להשגיח או לפקח עליו או שאינו ברשות אף אחד אחר.

הפקודה קובעת בתוספת השנייה את הכמויות הנחשבות לצורך החזקת סמים לשימוש עצמי עבור סוגים שונים של חומרים המופיעים בה כאשר גרם נטו מתייחס למשקלו של הסם המסוכן נטו מתוך התמיסה, התערובת, התרכובת ומשקל התכשיר.

חשוב לציין כי קיימת בחקיקה חזקה שהאחזקה בכמות הגבוהה מזו הקבועה בפקודה מהווה החזקת סמים שלא לשימוש עצמי.

יחד עם זאת, גם חזקה זו שקבועה בפקודה היא חזקה הניתנת להפרכה על ידי הוכחות מתאימות, אומנם חובה זו מוטלת על הנאשם. 

פסק דין שעסק באישום בהחזקת סמים שלא לשימוש עצמי - דוגמא

הבאנו מתוך הארכיון הפלילי את הדיון בהליך ת"פ 2948/07 מדינת ישראל נ' בן יוסף - כתב האישום שהוגש יחס לנאשמת עבירה פלילית של החזקת סמים שלא לשימוש עצמי. המאשימה טוענת שברביעי לאוגוסט 2007 הנאשמת החזיקה סמים מסוג קוקאין והרואין ללא היתר ושלא לצריכה עצמית. לטענת הנאשמת היא אומנם החזיקה בסמים אך לשימוש עצמי.

כבוד שופט בית משפט השלום בבאר שבע נסר אבו טהה מזכה את הנאשמת מהעבירה של החזקת סמים שלא לשימוש עצמי ומרשיע אותה לפי הודעתה בעבירה של החזקת סמים לשימוש עצמי, זאת משום שהיא הצליחה לעמוד בנטל ההוכחה שהחזיקה בסמים לצורך שימוש עצמי, בכך שהוכיחה שהיה לה מקור לממן את הסם ללא צורך בסחר בו.

בכל מקרה של מעצר או הגשת כתב אישום באשמת החזקת סמים לשימוש עצמי או שלא לשימוש עצמי, קיים צורך אמיתי להקדים ולהתייעץ עם עורך דין מיומן, שיוכל לייצג אותך ולדאוג לאינטרס של הנאשם על הצד הטוב ביותר.

קראו בהרחבה: נהיגה תחת השפעת סמים

ליחצו כאן לפניה אל עורך דין וקבלת יעוץ משפטי אישי בענייני פלילים


תאריך: 23/10/2017 10:28TEST