קבלת דבר במרמה – סעיף 415 לחוק העונשין

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

לדעת יותר על קבלת דבר במרמה


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

כדי שמעשה המבוצע על ידי אדם כלשהו יחשב כקבלת דבר במרמה על אותו אדם לשקר ביודעין, זאת כיוון שאם האדם אינו מודע לכך שהוא מבצע עבירה, הרי שלא התכוון לרמות.

העבירה של קבלת דבר במרמה מוגדרת בסעיף 415 לחוק העונשין המגדיר באופן ברור את הדברים שניתן להעבירם במרמה והם "מקרקעין, מיטלטלין, זכות וטובת הנאה".

קבלת דבר במרמה – הגדרה על פי חוק

אם אדם משיג יתרון ואדם אחר ניזוק או מפסיד הרי שנעשתה קבלת דבר במרמה אך גם אם אין הפסד לאחד אך יש רווח או יתרון לאחר גם זו תחשב קבלת דבר במרמה.

בעבר הגישה הרווחת הייתה כי אותו דבר שמקבלים במרמה קשור אך ורק לרכוש, אך בהמשך ניתנה פרשנות נוספת ורחבה יותר אשר הגדירה כי קבלת דבר במרמה אינו מחייב נכס חומרי ואף סיפוק גופני או נפשי למשל נכנסים כיום תחת הקטגוריה של קבלת דבר במרמה.

קיראו: עקרונות בדיני עונשין לפי שיטת המשפט בישראל

אם הלוקח שיקר כדי לקבל משהו או לא מסר מידע רלוונטי שהיה ברשותו במסגרת ההתקשרות הוא בעצם העלים עובדות ולקח במרמה. אי גילוי נתונים רלוונטיים יכלו לשנות את המצב ושקר או שתיקה יצרו בעצם רמאות.

יסודות העבירה לקבלת דבר במרמה - דוגמאות

יש שטוענים שקבלת דבר במרמה מתבססת על ערכים כביכול של חופש פעולה ובחירה וכמובן חופש הרצון של כל אדם. תוצאות קבלת דבר במרמה יכולה להביא לפגיעה קשה באדם מרומה או אפילו בציבור שלם, כמו למשל קבלן שבגלל מעשי מרמה שלו מצבו הכלכלי התמוטט וזה הביא לפגיעה קשה ברוכשי הדירות. הקשיים הובילו לאי סיום הבנייה וכך הקונים איבדו למעשה את כספם.

לקריאה נוספת: עבירות זיוף

דוגמאות ומקרים נוספים הם הבאת אישה או גבר להתמסרות מינית בדרך של מרמה, קבלת מסמך במרמה על מנת לשפר את המעמד של מקבל המסמך, התחזות באינטרנט של אדם מבוגר כצעיר בפני צעירים והבאתם למפגש עמו ואף קיום יחסי מין או אדם שמגייס כספים למטרה טובה אך מנצל אותם להנאות אישיות כל אלה נכנסים תחת הקטגוריה של קבלת דבר במרמה.

העונש על עבירות קבלת דבר במרמה

כדי להרשיע אדם בעבירה של קבלת דבר במרמה חייבים להוכיח לפחות קשר נסיבתי ממשי המצביע על כך שאותו האדם קיבל משהו כתוצאה מפעולת המרמה.

בעת בדיקת עבירה של קבלת דבר במרמה חשוב מאוד לשים לב לכל פר כיוון שמדובר בעבירה מורכב ורק אז להגיש את כתב התביעה.

קיראו בהרחבה: המדריך להתמודדות מול כתב אישום

העונש שנקבע בחוק בנוגע לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במידה ומתגלה כי מדובר בעבירה חמור של קבלת דבר במרמה, החוק מגדיר מקסימום של מאסר לחמש שנים בפועל.

אדם המואשם בקבלת דבר במרמה כדאי לו לשכור את שרותיו של עורך דין פלילי כדי שזה יבחן את חומר החקירה והראיות בקפידה וידע מה עליו לעשות כדי להגן על הלקוח בדרך הטובה ביותר.

ליחצו כאן לפניה מיידית אל עורך דין פלילי


תאריך: 11/09/2014 11:12TEST