עבירות מין בקרב בני נוער: חייבים עורך דין מנוסה לייצוג הקטין!

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

עורך דין מומחה לייצוג בני נוער בעבירות מין


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

הגידול המצער בביצוע עבירות על ידי בני נוער בשנים האחרונות, לא פסח גם על ביצוע עבירות מין על ידי קטינים, אם כי יש לזכור שרק קטינים בגיל 12 ועד 18 נחשבים כקטינים ברי אחריות פלילית למעשיהם.

יש המייחסים את העלייה בביצוע עבירות המין גם לחשיפתם ההולכת וגוברת של בני הנוער לסרטוני מין, פורנו ואלימות בכלי התקשורת השונים וברשת האינטרנט בפרט.

לפני שנמשיך בהסבר המפורט, חשוב להדגיש כי בכל מקרה שבו הילד שלך זומן לחקירת משטרה או נעצר על ידי שוטרים, בחשד לביצוע עבירת מין מכל סוג שהוא, חשוב מאד להקדים ולשכור את שירותיו של עורך דין פלילי מנוסה, על מנת שייצג את הקטין כבר מתחילת הדרך.

לאור חמורתן של עבירות המין ולאור גילו הצעיר של הנער, החשיבות שבהגנה על זכויותיו מקבלת משנה תוקף.

לצורך קבלת ייעוץ מאישי מעורך דין מנוסה בייצוג בעבירות בני נוער ניתן לפנות אלינו 24 שעות ביממה באמצעות לחיצה כאן.

סוגי עבירות המין בקרב קטינים

באופן כללי, ניתן לסווג את עבירות המין המבוצעות על ידי קטינים בארץ לשלושה סוגים עיקריים.

עבירות מין בתוך המשפחה

מדובר לרוב בבני נוער שפוגעים באחיהם הצעירים בתוך המשפחה, כך שלמעשה מדובר בגילוי עריות. בדרך כלל מדובר בהתעללות שנמשכת זמן רב, שגורמת להשלכות טראומטיות ארוכות טווח על האחרים הנפגעים ולרוב גם נשמרת על ידם בסודיות במשך שנים רבות בשל הדינמיקה המשפחתית המורכבת.

עבירות מין במסגרות החינוך

מדובר בבני נוער שפוגעים בקטינים צעירים מהם במסגרות החינוך השונות, כגון בתי הספר, מדריכים בקייטנות, חוגים וכיו"ב.

עבירות מין קבוצתיות

מדובר במקרים בהם חבורת נערים מאתרת נערה שנתפסת על ידם כחלשת אופי וזמינה לקיום יחסים, לעתים בשל היותה כבר בקשר מיני עם אחד מהם, ו/או מאחר שמדובר בנערה חסרת תמיכה משפחתית או חברתית ואשר מעוניינת לרצות אותם.

כללים לגבי טיפול בביצוע עבירות המין על ידי קטינים

זכרו כי בכל עת עומדת לבן הנוער הקטין, הזכות לייצוג של עורך דין. למעשה, ניתן וראוי לפנות לייצוג משפטי ברגע הראשון, מיד לאחר שמבינים כי הנער חשוד בביצוע עבירת מין כלשהי. רק כך ניתן להבטיח כי זכויותיו של הנער ישמרו והוא יזכה להגנה המשפטית הטובה ביותר.

כאמור, גיל האחריות הפלילית של קטינים למעשיהם הפליליים, לרבות עבירות מין, הנו מגיל 12 ועד 18.

לפיכך ניתן לנקוט בהליכים פליליים לגבי ביצוע עבירות מין רק כלפי קטינים שביצעו עבירות אלו בהיותם בגיל 12 ועד 18 וזאת בהתאם חוק הנוער (שפיטה, ענישה, ודרכי טיפול), תשל"א-1971.

בנוסף, קטינים מעל גיל 12 שעברו עבירת מין מופנים על ידי המשטרה לשירות המבחן לנוער הן במקרים בהם מתנהל הליך פלילי כנגדם והן במקרים בהם הוחלט לסגור כנגדם את התיק.

כאשר מדובר בקטינים שביצעו עבירות מין בהיותם מתחת לגיל 12, לא ניתן לנקוט נגדם בהליכים פליליים ותחת זאת הם יופנו לטיפול במישור האזרחי על ידי פקידי סעד, שהנם עובדים סוציאליים שעברו הכשרה מיוחדת, וזאת בהתאם לחוק הנוער (טיפול והשגחה), תש"ך-1960.

לפיכך, המשטרה אינה רשאית לעצור או לחקור באזהרה ילד מתחת לגיל 12 החשוד בביצוע עבירת מין, אולם היא יכולה לזמן אותו או את הוריו למסירת עדות.

חקירת קטין במשטרה עד גיל 14 מתבצעת על ידי חוקר ילדים מטעם משרד הרווחה. חוקר הילדים מטעם משרד הרווחה הינו עובד סוציאלי שמונה על ידי שר המשפטים לאחר הכשרה מתאימה לתפקיד, ואשר מתמחה בגביית עדויות מילדים עד גיל 14 בעזרת שימוש באסטרטגיות דלייה מהזיכרון המותאמות התפתחותית לצרכיהם הרגשיים, הנפשיים והקוגניטיביים של ילדים.

בכל הקשור לביצוע עבירות מין, חוקר זה מוסמך לחקור ילדים שמעורבים בעבירות מין כחשודים, עדים או נפגעים.

חקירת קטינים מעל גיל 14 מתבצעת על ידי חוקר נוער במשטרה. חוקר נוער הוא חוקר משטרתי שמוסמך לחקור קטינים בגילאי 14 עד 18 שחשודים ביצוע עבירות פליליות, לאחר שקיבל הכשרה מיוחדת לכך.

חוקרי הנוער פועלים בלבוש וכלי רכב אזרחיים ועבודתם מתבצעת בתוך תחנת המשטרה, למעט בנסיבות מיוחדות, תוך שיתוף גורמי חינוך וטיפול.

שיקולי ענישה בעבירות מין של קטינים

הגישה הכללית של רשויות החוק והאכיפה בארץ לגבי ביצוע עבירות על ידי בני נוער, לרבות במקרים של עבירות מין, הנה גישה ששמה את הדגש על דרכי טיפול ושיקום של בני הנוער שביצעו את העבירות, בצד שיקולי הרתעה וענישה וזאת על מנת להביא לשיקומם של בני הנוער העבריינים, למנוע את חזרתם למעגל הפשע ולעודד את השתלבותם כאזרחים נורמטיביים בחברה.

בעת גזירת גזר הדין של קטין שביצע עבירת מין, יש להתחשב בגילו של הקטין, חומרת מעשיו, הנזק אשר נגרם לקורבן העבירה, השכיחות של העבירה בה הואשם, עמדתו של שירות המבחן לנוער, וכן תסקיר נפגע העבירה, במידת הצורך.

מדובר בתסקיר שנערך לפי סעיף 187(ב) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ"ב-1982, אשר קובע שבית משפט שהרשיע נאשם ביצוע עבירת מין או אלימות, רשאי להורות על הגשת תסקיר נפגע בעבירה שיכלול סקירה אודות מצבו של הנפגע והנזק שנגרם לו עקב העבירה.

עם זאת יש לזכור שעריכת תסקיר זה כרוכה בהסכמת נפגע העבירה ולא ניתן לכפות אותו עליו.

הילד חשוד בעבירת מין?

זה הזמן לפנות להתייעצות עם עורך דין המתמחה בתחום, על מנת לספק לילד את ההגנה המשפטית הטובה ביותר ולשמור על זכויותיו לאורך שלבי ההליך הפלילי.

מעבר לפן המשפחתי והתדהמה מהמצב, חשוב לזכור כי המדובר על חשדות חמורים שעלולים להשפיע על הקטין לאורך רוב חייו הבוגרים ולכן חשוב להתייחס למצב בשיקול דעת מלא ובכובד ראש.

חשוב להבין כי ייצוג של עורך דין שמכיר מקרוב את הנושא של עבריינות נוער בכלל ועבירות מין בפרט, יכול לסייע לקטין ולבני המשפחה להתמודד מול החשדות ובמקרים לא מעטים אף למנוע הגשת כתב אישום ופתיחת הליך משפטי פלילי כנגד הילד שלך.

כפי שציינו, מיד עם הוודא דבר החשדות כנגד הילד, רצוי פנות לעורך דין ולשכור את שירותיו, על מנת שייצג את הילד וייגן עליו משלב החקירה במשטרה ולאורך ההליך הפלילי הצפוי.

עוד בנושא: הפצת סרטונים בעלי אופי מיני על ידי בני נוער


תאריך: 07/07/2020 11:12TEST