חקירת קטין במשטרה - זכויות הקטין תחת חקירה

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

חשוב לדעת: זכויותיו של הקטין תחת חקירה במשטרה


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

קטין הנו פרט שמתחת לגיל 18, חקירה פלילית של קטין היא נושא מורכב ורגיש הדורש התייחסות מיוחדת.

באופן עקרוני מטרתה של חקירת הקטין בדומה לחקירות של בגירים הנה להגיע לחקר האמת במקרה הנטען. יחד עם זאת, הדאגה לשלומם של מי שאלו ההתמודדויות הראשונות שלו עם רשויות החוק, חוסר המודעות והניסיון שלו והחשיפה לפגיעה שיכולה להחמיר התנהגות עבריינית יוצרת גם מטרה אחרת שהיא הרחקת המעורבים ממסלול של חיי פשע ושיקום ולא רק הענשה על פשעים שביצעו.

להכיר ולדרוש את הזכויות שלך!

לצורך כך נחקק חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול) תשל"א-1971 המסדיר את נהלי החקירה במקרה של קטינים. כך, משטרה לא יכולה לבצע חקירה של קטין ללא מסירה של הודעה מראש להורים שלו או קרוב משפחה אחר שאינו קטין.

בכל שאלה פנו אלינו בפורום המומחים של אתר Felony

בדומה, לאור הייחודיות של חקירה במקרה זה סעיף 9ח' לחוק קובע חובה לנוכחות של הורה בעת חקירת קטין החשוד בביצוע עבירה פלילית אלא אם כן הקטין התנגד לכך או שהקצין האחראי סבר מהשיקולים המפורטים בחוק שאין לאפשר זאת.

לקריאה נוספת: מידע חשוב אודות מעצר קטין

סעיף 9ט' לחוק מחייב את החוקר ליידע את הקטין בשפה שתהיה לו ברורה בהתאם לגיל ומידת הבגרות שלו על הזכות האמורה לנוכחות אחד מהוריו ועל זכותו להיוועץ ולהיות מיוצג בבית משפט על ידי עורך דין.

הזכות לעו"ד חשובה מאד במקרים של חקירה נגד קטין שכן לא רק שהקטין אינו מודע לזכויות העומדות לרשותו אלא שעורך הדין יכול לנסות ולסייע לצמצם את מידת הפגיעה בקטין.

היעדר היוועצות עלול להוביל למצב של הודאה במעשה שלא בוצע וכתוצאה מכך לצורך לחזור בו מהודאתו. חקירה משטרתית כשמדובר בקטינים, נעשית באופן עקרוני על ידי יחידת נוער שבה עובדים חוקרים שעברו הכשרה מיוחדת ולכן מכונים חוקרי נוער.

כאשר החשד הוא לעבירות מין היא תבוצע אף על ידי חוקר ילדים שהנו עובד סוציאלי בהכשרתו המהווה חלק משירות המבחן לנוער. יחד עם זאת, במקרים בהם ישנו צורך דחוף ולא נמצא בתחנה חוקר נוער תיעשה החקירה על ידי חוקר רגיל כאשר הדבר מותנה באישור הקצין הממונה בתחנה או קצין הנוער. חקירת קטין אף תיעשה כאשר החוקר לבוש בגדים אזרחיים.

דוגמא מתוך פסק דין - הכרת מערכת המשפט בתוצאות חקירת קטין שלא כהלכה

בג"צ 7374/01 פלונים נ'  מנכל"ית משרד החינוך, פ"ד נז (6) 529 -  עתירה למתן צו בשל אופן הטיפול של הרשויות באירוע מיני שהתרחש בבית ספר יסודי שתלמידי בית הספר שמתחת לגיל 12 היו מעורבים בו.

לאחר המקרה זומנו לבית הספר הורי המתלונן, האירוע דווח גם לפקידת הסעד המחוזית ובהסכמת האם הוחלט לפתוח בחקירה רחבה יותר של האירוע.

למרות היות המעורבים מתחת לגיל האחריות הפלילית דווח האירוע למשטרה שביצעה פעולות חקירה, אומנם סגרה את התיק בעקבות הגיל והוחל טיפול במעורבים.

האירוע לא הצליח להישמר בחשאיות ובמקביל התבררה גם תמונה מורכבת יותר שלו. לטענת ההורים הטיפול הלא רגיש והלא מקצועי בחקירת בנם הקטין, הובילה לפגיעה באחותו של הנחקר עד שעלה צורך להעבירה מבית הספר ולצורך כך העתירה.

כבוד שופטת בית המשפט העליון איילה פרוקצ'יה לא מצאה פגם באופן ניהול החקירה על ידי המשטרה יחד עם זאת היא קיבלה את הצו בעניין העברת הקטינה לבית ספר אחר.

עוד בנושא: עורך דין מומחה לעבריינות נוער


תאריך: 01/07/2020 12:45TEST