התקהלות אסורה ובלתי חוקית - משמעותה של העבירה הפלילית

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

התקהלות אסורה מול החופש שלך להפגין


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

החופש להפגין הוא אחת הזכויות המרכזיות במשטר דמוקרטי, על כן היותו אחד הנגזרות של חופש הביטוי שכן הוא מאפשר לפרט ולקבוצות להביע עמדות ודעות בציבור ולקיים בפועל שוק רעיונות חופשי המהווה את אחד מעקרונות הזכות של הפרט לבטא את עצמו ואת אשר על ליבו.

במקרה ונעצרת על ידי המשטרה והואשמת בהתקהלות בלתי חוקית, מומלץ לממש את זכותך החוקית ולפנות אל עורך דין פלילי מיומן, שיוכל לייצג אותך ולסייע לך להתמודד מול המעצר והחקירה שבעקבותיו.

מה ההבדל בין הפגנה להתקהלות אסורה?

ההבדל המרכזי בין הפגנה להתקהלות אסורה הוא חשש לקיום סכנה לשלום הציבור. בחוק העונשין תשל"ז-1977 לא קיים איסור גורף על קיומה של התקהלות שכן איסור מעין זה יעמוד בניגוד לאחת מזכויות היסוד של הפרט לפי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, אלא רק על כזו שגורמת לחשש לסיכון האינטרס של שלום הציבור.

כך קובע החוק בסעיף 151 ששלושה אנשים לפחות שהתאספו במיקום כלשהו לצורך עבירה או מטרה משותפת אפילו שהיא כשרה ונוהגים בדרך שאחרים בסביבתם יכולים לחשוש שהם עלולים לפעול באופן שיפר את השלום או שהתאספותם המרוכזת תעורר פרטים אחרים גם ללא הצדקה לבצע מעשה מעין זה, נוהגים בדרך של התקהלות אסורה.

באופן כללי כתב אישום ניתן להגיש נגד כל אדם שנטל חלק בהתקהלות אסורה, מספיק לצורך כך שהאדם יימצא בסביבת ההתקהלות אומנם נדרש לפי היסוד הנפשי שבסעיף שהאדם ידע שהתקהלות זו אסורה, כאשר הידיעה מתייחסת לנסיבות שבגינן ההתקהלות אינה מותרת ושבמקרים מסוימים התוצאה שלהן היא התפרעות.

לקריאה נוספת: הדחה בחקירה לפי סעיף 245 לחוק העונשין

לפי סעיף 152 לחוק ברגע שהתחילו לבצע בהתקהלות מהסוג האמור הפרה של הסדר הציבורי והשלום שגורמת לאימה בקרב שאר הציבור היא הופכת להתפרעות.

הענישה על השתתפות בהתקהלות אסורה היא מאסר של שנה ובהתפרעות מאסר שנתיים.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

סעיפים 153 עד 158 מתייחסים להוראות לאופן פיזור ההתפרעויות ולסוגי התפרעות שונים.

החוק קובע בסעיף 153 ששופט בית משפט שלום, ממונה, קצין מחוז או שוטר מדרג מקפח משנה ומעלה מוסמכים כאשר שלושה אנשים או יותר מתפרעים או שקיים חשש שהם עומדים לעשות זאת להודיע להם על נוכחותם באמצעים שונים המפורטים בחוק ולהורות להם לפזר את ההתקהלות.

במידה וההתקהלות לא מתחילה להתפזר לאחר שניתנה הוראה לפי סעיף 153, אזי מי שמוסמך לפי החוק לתת הוראה מוסמך גם לפנות את המתאספים תוך שימוש בכוח סביר.

פסק דין שעסק במקרה של התקהלות שאינה חוקית

בחרנו להביא כדוגמא את הליך ת"פ 5776-08 מ.י מדור תביעות פלילי תל אביב נ' וינטר - הנאשמת עמדה בתאריך ה-30 ליוני 2007 בשעה 23:30 יחד עם נאשמים אחרים על כביש מרכזי בתל אביב והפריעה לתנועת כלי הרכב באזור, גם לאחר שהתבקשה לזוז מהמקום. 

הנסיבות שהובילו להתקהלות הנאשמת והאחרים במקום לפי עדי התביעה היו ההחלטה להביע מחאה נגד החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה דאז להגיע להסדר טיעון בעניין ההליכים שנוהלו דאז נגד נשיא המדינה לשעבר.

לקריאה נוספת: עונש מאסר בפועל לאחר הרשעה בפלילים

כבוד שופטת בית משפט השלום בתל אביב הגברת הדסה נאור הרשיעה את הנאשמת בביצוע עבירת ההתקהלות האסורה שיוחסה לה בכתב האישום שכן הלה התעלמה מספר פעמים מקריאותיהם של אנשי המשטרה לזוז מהנתיב ועל ידי כך תרמה לפי הראיות שהציגה התביעה לחסימת התנועה. השופטת נאור דחתה את טענת הנאשמת בדבר הפגיעה בזכויותיה שכן ההפגנה האמורה נערכה ברישיון.

הואשמת בעבירה של התקהלות אסורה?
לחץ כאן לקבלת סיוע משפטי אישי ודיסקרטי


תאריך: 03/09/2014 16:09TEST