עבירות אלימות של בני נוער: חייבים עורך דין מנוסה לייצוג משפטי!

חייגו לייעוץ אישי: 072-336-0520עו"ד לענייני פלילים ותעבורה 24 שעות ביממה
 פלילים ודיני תעבורה - עורך דין לשרותך
חוות דעת מקצועית בענייני פלילים:
שם מלא
מספר טלפון
פניה למומחה בפלילים >>

עורך דין מומחה לייצוג בעבירות אלימות של בני נוער


דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 () דירוגים | דירוג ממוצע ()
stars - based on reviews

Hebrew

תופעת עבריינות הנוער בישראל הולכת וגוברת בשנים האחרונות, כאשר עבירות האלימות מתוכן הולכות ותופסות נתח גדול מסך כל עבירות הנוער בארץ.

מדובר במגוון של עבירות אלימות שמבוצעות על ידי קטינים ברי אחריות פלילית קרי, בגילאים שבין 12 עד 18, אשר כוללות בין השאר: תקיפות פיזיות, איומים, סחיטה, החזקת סכין, ונדליזם ועוד.

מטבע הדברים, רוב עבירות האלימות שמבוצעות על ידי קטינים ובני נוער בשעות הבוקר והצהריים, מתרחשות במסגרת בתי הספר ומוסדות החינוך שבהם הם שוהים. ממחקר שנערך בקרב מדינות ה-OECD ואשר התפרסם בשנת 2019, עולה ששיעור האלימות הפיזית והמילולית בבתי הספר בישראל גבוה בהרבה מיתר מדינות המערב שחברות בארגון עולמי זה.

לעומת זאת, רוב עבירות האלימות שמבוצעות על ידי קטינים ובני נוער בשעות הערב הלילה מתרחשות במועדונים ומרכזי בילוי שונים.

בכל מקרה של מעצר קטין בשל חשד למעורבות בעבירות אלימות או במקרה של זימון לחקירה במשטרה בחשד זה, חשוב מאד להקדים ולפנות להתייעצות אישית עם עורך דין פלילי מעולה, המנוסה בייצוג משפטי במקרים של עבריינות נוער.

לעצם הייצוג המשפטי, במיוחד במקרה של נערות ונערים, חשיבות רבה לגבי המשך הדרך ולגבי האפשרות להימנע מהגשת כתב אישום ושמירה על זכויותיו של הקטין, בהתאם להוראות החוק.

יחס רשויות החוק והאכיפה לעבירות האלימות של בני הנוער

כידוע, תקופת גילאי הנוער ושלב ההתבגרות מאופיינת בתהליך חיפוש הזהות האישית וגיבושה. תקופה זו מלווה מטבעה בתחושות בלבול, תסכול, חוסר ביטחון ומשברים שונים, וכן בקונפליקט שבין הרצון לגבש תחושת עצמאות והתנתקות מההורים מצד אחד, לבין הצורך להמשיך ולהישען עליהם מצד שני.

חלק מבני הנוער שמתמודדים עם קשיים אלו עלולים להידרדר לביצוע עבירות שונות, לרבות עבירות אלימות ואף להצטרף לקבוצה עבריינית.

יחד עם זאת, המדיניות של רשויות החוק והאכיפה בישראל בכל הקשור לטיפול בעבירות בני נוער, לרבות עבירות אלימות, הנה גישה ששמה את הדגש על מיצוי דרכי הטיפול, החיוך, והשיקום של בני הנוער העבריינים טרם ענישתם.

זאת במטרה למנוע את תיוגם כעבריינים, למנוע את כניסתם למעגל הפשיעה ולסייע להם להשתלב בחברה כאזרחים נורמטיביים שמקיימים חיים תקינים.

גישה זו מוצאת את ביטויה העיקרי במסגרת חוק הנוער (שפיטה, ענישה, ודרכי טיפול), תשל"א-1971, שהנו החוק המרכזי שמטפל בהליכים פליליים המתנהלים לגבי בני נוער.

הליך חילופי לפי סעיף 12א לחוק הנוער

אחד הביטויים המשמעותיים לגישה הטיפולית-שיקומית בכל הקשור לביצוע עבירות על ידי בני נוער, לרבות עבירות אלימות, הנו ההליך החילופי לפי סעיף 12א חוק הנוער (שפיטה, ענישה, ודרכי טיפול), תשל"א-1971.

הליך חילופי הנו הליך שמהווה חלופה אפשרית להליך הפלילי הרגיל או לחלק ממנו והוא מיועד לקטינים שטרם הוגש נגדם כתב אישום.

במסגרת הליך זה, שמכונה גם הליך קד"מ קרי, קבוצת דיון משפחתית, נפגשים הנער שביצע את העבירה ובני משפחתו ביחד עם נפגע העבירה ובני משפחתו, וכן עם אנשי מקצוע במטרה לדון בעבירה שביצע ובתוצאותיה.

תהליך זה מאפשר לנער הפוגע לקחת אחריות על הפגיעה שביצע ועל השלכותיה, להביע חרטה, לבקש סליחה מהנפגע ולפצות אותו על הנזק שנגרם לו.

במסגרת התהליך, הנער הפוגע מלווה על ידי גורמים חינוכיים-טיפוליים, שמסייעים לו להחזיר את חייו למסלולם הנורמטיבי ולהשתלב מחדש בחברה. במקביל, הנפגע, קורבן העבירה שביצע הנער, חווה תהליך הוגן ומכובד, שבו הוא מקבל את הכרתו של הנער בפגיעה בו, תוך כדי הזדמנות להציג בפניו את מגוון ההשלכות של העבירה על חייו, ולשאול שאלות שמטרידות אותו בהקשר לפגיעה.

ביכולתו של הנפגע אף להשפיע ולקבוע כיצד יתוקנו הפגיעות בו, כולל פיצוי והתנצלות.

תהליך קד"מ מוגבל לבני נוער שביצעו עבירות מסוג עוון או פשע, למעט המתה, מין, סמים, אלימות במשפחה וכן עבירות אלימות חמורות אלא אם כן ניתן לכך אישור מיוחד.

ההפניה להליך קד"מ נעשית בתחילת ההליך הפלילי. כאשר הקטין נעצר או התגלה בחקירה פלילית שקיים יסוד להעמיד אותו לדין, חובה על המשטרה להודיע על כך לקצין המבחן לנוער בשרות המבחן לנוער.

על קצין המבחן לבדוק האם הקטין עומד בתנאי הסף להליך קד"מ ולהפנות אותו בהתאם להליך זה.

במידה שהליך קד"מ לא צלח, והוחלט לחזור להליכים הפליליים, התיק יועבר לתביעה המשטרתית או לפרקליטות לצורך העמדת הקטין לדין. יש לקחת בחשבון שעל הליך קד"מ חלה חובת סודיות. לפיכך, במקרה שהליך קד"מ נכשל חלילה, לא ניתן להציג בפני בית המשפט טענות או ראיות שעלו במסגרתו.

נדגיש שוב כי חשוב מאד להיות מיוצג על ידי עורך דין מומחה בעבריינות נוער, עוד קודם להליך הקד"מ כאמור ומסיבות רבות ומגוונות.

שיקולים שיפוטיים במקרי אלימות של נערות ונערים

הגישה המקלה יחסית כלפי ביצוע עבירות על ידי בני נוער, שמה את הדגש על דרכי הטיפול והשיקום של בני הנוער העבריינים, אולם היא לא מוותרת כליל גם על שיקולי ההרתעה והענישה, מיוחד כאשר מדובר בעבירות אלימות שכרוכות בסכנה רבה.

כך לדוגמא, במסגרת הליך ת"פ 1411/06 מדינת ישראל נ' פלוני נדון מקרה של קטין שבמהלך משחק כדורגל הדליק חזיז והשליך אותו למגרש. כנגד הקטין הוגש כתב אישום בגין עיסוק בחומר נפץ שלא כחוק והתנהגות פרועה במקום ציבורי.

הקטין הודה באשמתו ומתסקיר שהוגש לגבי עלה שהוא משתייך למשפחה נורמטיבית מתפקדת, וגם חוות הדעת עליו מבית ספרו היתה חיובית.

בית המשפט דחה את טענת הקטין שלפיה הוא נגרר על ידי חבריו ולא הבין את חומרת מעשיו, בנימוק לפיו מדובר בנער בן היישוב, שאמור להבין את הסכנה שכרוכה במעשה שביצע. יחד עם זאת, בית המשפט האמין לחרטה שהקטין הביע ולהבטחתו לפיה הוא יימנע מהתנהגות דומה בעתיד.

עוד קבע בית המשפט שהשלכת חזיז בפרהסיה, באירוע ספורט המוני, כרוכה בסכנה גדולה לנוכחים ועל כן יש להציב יד קשה של מערכת המשפט, שתרתיע את העבריינים הפוטנציאליים.

בית המשפט החליט להסתפק במקרה זה בתקופת מאסר קצרה יחסית, של 30 יום בלבד, וזאת בשל הודאת הקטין וגילו הצעיר. בנוסף, נגזרו עליו 5 חודשי מאסר על תנאי, חתימה על התחייבות להימנע מביצוע עבירת אלימות וקנס בסך של 7,500 ₪.

הילד חשוד בעבירות אלימות? הוא חייב עורך דין מעולה!

אנחנו כהורים, רוצים את הטוב ביותר עבור ילדינו ובמקרים שבהם הילד חשוד במעורבות בעבירות אלימות, נרצה שהילד ייצוג על ידי עורך דין פלילי מנוסה, כבר מהשלבים הראשונים ביותר בהם נחשפנו לחשדות שעולים כנגד הנער.

לעיתים המדובר על זימון לחקירה במשטרה ולעיתים, במעצרו של בן הנוער של ידי המשטרה. בכל מקרה כזה עומדת לקטין הזכות לקבלת ייצוג משפטי בטרם נקיטת פעולות כלשהן. זה בדיוק השלב שבו חשוב לפנות לעורך דין מנוסה בעבריינות נוער, להתייעץ ולשכור את שירותיו.

לאור גילו של הנער ולאור ההשפעות האפשריות של ההליכים הפליליים לגבי שירותו הצבאי ועתידו בכלל, חשוב שהנער ילווה על ידי סנגור מעולה, שידע להגן על זכויותיו ולייצג אותו בהליכים הצפויים, במטרה למזער עד כמה שניתן את הנזקים הצפויים.

לשיחה אישית עם עורך דין 24 שעות ביממה חייג/י: 072-336-0520


תאריך: 01/07/2020 14:26TEST