x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פניה לקבלת ייעוץ משפטי בענייני פלילים 072-336-0520 072-336-0520
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים
נהגת בזמן פסילת רישיון ונתפסת?... פסילה מנהלית והדרך להחזיר את הרישיון שלך... הרישיון שלך נשלל? יש בהחלט מה לעשות!... חשוב לדעת על שלילת רישיון נהיגה... נתפסת נוהג ללא רישיון נהיגה?... הרשעה באונס לאחר היכרות באינטרנט... רוצה לדחות את ביצוע עונש המאסר שהוטל עליך?... לפעמים בהחלט כדאי ללכת על הסדר טיעון!... הדרך שלך להסדר טיעון מקל בעבירות תעבורה... החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים פוגעת בך?... הדרך לשנות את סעיפי האישום ולהקל עמך... סעיף האישום הנפוץ בתעבורה: נהיגה בקלות ראש... להתמודד עם אישום של סחר בסמים...... החזקת סמים לשימוש עצמי לפי סעיף 7(ג) לפקודת ה... נהגת תחת השפעת סמים?... נהגת במהירות מופרזת? אנחנו יכולים לעזור!... רוצה להגיש ערעור על החלטת בית המשפט כנגדך?... הדרך לערער על פסק דין / גזר הדין שניתן נגדך!... הואשמת בנהיגה בשכרות? כך מתמודדים...... אפשר למנוע את שלילת רישיון הנהיגה שלך!... תוצאות בדיקת הינשוף אינן סוף דבר!... כשחייבים עורך דין שהוא מומחה לתעבורה...... מתי ניתן לסגור תיק פלילי וכיצד עושים את זה?... חוק דרומי - המדריך המלא... מתי יומר עונש מאסר בעבודות שירות?... למה חוקרי משטרה לא אוהבים עורכי דין?... ענישה בעקבות גניבת מכשירי טלפון סלולרי... עיכוב שלא כדין הוביל לפיצוי כספי... ענישה חמורה על פגיעה בביטחון המדינה... סעיפים 4,5 ו-6 לחוק העונשין... האם בית המשפט אישר משפט חוזר לעבריין מין?... זוכה מעבירות לאור אפליה אסורה... החיפוש לא היה חוקי והחשוד זוכה... הואשם במכירת אלכוהול לקטינים וזוכה!... הגנת הכורח וזיכוי בפלילים... כתב אישום על ניהול עסק ללא רישיון... אלימות כנגד קשישים... הרשעה בהתעללות בבעל חיים... פסיקת בגץ לגבי חוק המסתננים... מיכל אלוני הורשעה ברצח ילדיה... אזרחי ישראל בשורות ארגון דאעש... מקרה הרצח של אביטל רוקח ז''ל... פרשת אשכנזי – האם יואשם בהפרת אמונים?... הרב מוטי אלון הורשע בביצוע מעשה מגונה בכוח... כתב אישום נגד משה פרץ שהעלים הכנסות... כתב אישום נגד מדליפי שאלון בחינת בגרות במתמטי... הרשעות ועונשים בפרשת פלד גבעוני ... ממציא מדבקת הפלא נדון ל 87 חודשי מאסר בפועל ... אלי רייפמן ירצה 4 שנות מאסר בפועל וישלם פיצוי... המלצות האוצר למאבק בהון השחור והעמקת הגבייה...
ענן תגיות

מיכל אלוני הורשעה ברצח ילדיה

תאריך: 22/09/2014 10:41   מחבר: פלילים באתר Felony

מקרה מזעזע של אם שרצחה את שני ילדיה הגיע לסיומו השבוע בפסק דין שניתן ע"י בית המשפט המחוזי בלוד.

המקרה של מיכל אלוני:

מיכל אלוני הואשמה בכך שביום אחד חנקה את בתה הקטנה בת השנתיים, כאשר בד בבד צפתה באירוע בתה הגדולה יותר (בת ה- 6).

לפי עובדות כתב האישום, לאחר שהיא חנקה את בתה הצעירה פנתה לבת המבוגרת יותר, וגם אותה היא חנקה.

בשל האירועים הללו, היא הואשמה בעבירת רצח, שדינה הוא מאסר עולם. אין ספק שמדובר בפרשה מזעזעת, שכן קשה לשאת את המחשבה שאם תרצח את ילדיה בדם קר. השבוע, הורשעה מיכל ברצח שתי בנותיה ע"י בית המשפט המחוזי.

טענתה של אלוני לאי כשרות נפשית

מיכל אלוני טענה בפני בית המשפט כי היא לא הייתה מודעת למעשיה עקב מחלת נפש ממנה היא סבלה. לטענתה, מעשייה הקשים נעשו עקב "כוח נורא".

קיראו בהרחבה על: הכנה נכונה לפני חקירת משטרה

אף בעדותה בבית המשפט היא מסרה "ראיתי מולי הימצאות של כוח נורא בחדר, והוא הכריח אותי לעשות מה שעשיתי. לא תיארתי לעצמי בסיוט הכי מטורף שלי שאעשה מעשה כזה מטורף".

לאחר המעשה הקשה, התקשרה מיכל אלוני לבן זוגה, אבי בתם המנוחות, ואף אמרה לו "כי חנקה את ילדיו". לא אחת אנו רגילים לצפות בסיטואציות בהן אנשים נאשמים בעבירות חמורות מאוד, הטוענים כי העבירות שביצעו נעשו עקב מחלה נפשית.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

עם זאת, למחלה נפשית עשויות להיות לא רק השלכות על עצם כשרותו של נאשם לעמוד לדין, אלא על האופן בו נאשם יישא את עונשו לכשיורשע, או אף על פרק הזמן בו הוא יישב במאסר.

במקרה של מיכל אלוני, דחה בית המשפט המחוזי את טענתה לפיה היא אינה אחראית למעשיה עקב מחלת נפש.

מחלה נפש כטענת הגנה:

כאמור, הדין הישראלי מעניק הגנה לחולי נפש או לאנשים בעלי פיגור שכלי או צרכים מיוחדים. מדובר בדרך כלל באוכלוסיה חלשה הזוכה לייחס מיוחד הן בפן החברתי וגם בפן הפלילי.

באשר להליכים פליליים קובע חוק העונשין שתי הגנות לטובת הלוקים בנפשם, ואלו קבועים בחוק העונשין, התשל"ז- 1977 (להלן: "חוק העונשין"):

ההגנה הראשונה היא הגנה של "היעדר שליטה" המנויה בסעיף 34ז לחוק העונשין. טענה זו קובעת כי "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שעשה ולא היה בידו לבחור בין עשייתו לבין ההימנעות ממנו מחמת העדר שליטה על תנועותיו הגופניות, לענין אותו מעשה, כמו מעשה שנעשה עקב כפייה גופנית שהעושה לא יכול להתגבר עליה, תוך תגובה רפלקטורית או עוויתית, בשעת שינה, או במצב של אוטומטיזם או של היפנוזה".

מי שעומד לדין, ומבקש ליהנות מההגנה של היעדר השליטה, צריך ליצור מצב שבו אכן יש ספק ביכולת השליטה שלו בזמן האירוע. עליו להראות כי העבירה בוצעה על ידו בסיטואציה שבה הוא לא יכל לשלוט עליה עקב מצב גופני או אף נפשי, לרבות היפנוזה.

ההגנה השנייה אשר מסייעת ללוקים בנפשם או בשכלם, מנויה בסעיף 34ח לחוק העונשין, והיא מכונה "הגנת שפיות הדעת". זו הגנה המתייחסת מפורשות למצב של חוסר כשרות נפשית בעת המעשה.

לקריאה נוספת: עבירת תקיפה סעיף 378 לחוק העונשין

נוסח ההגנה הוא כי "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שעשה אם, בשעת המעשה, בשל מחלה שפגעה ברוחו או בשל ליקוי בכושרו השכלי, היה חסר יכולת של ממש – להבין את אשר הוא עושה או את הפסול שבמעשהו או להימנע מעשיית המעשה".

הגנת היעדר שפיות הדעת נוגעת לאנשים שאכן בעת ביצוע המעשה לא יכלו להיות מודעים לביצועו, משמע לא הייתה להם את היכולת לרצות בכלל בעשיית המעשה ולהיות מודעים לעצם קיומו ואף לתוצאתו (מה שכונה בשפה המשפטית "יסוד נפשי לצורך ביצוע עבירה").

הוכחת מצב נפשי:

במשפט הפלילי תפקידה של המדינה הוא להוכיח את ביצוע העבירה, ולא להיפך. כלומר, אין הנאשמים צריכים להוכיח כי הם לא ביצעו את העבירה אלא המדינה צריכה להוכיח כי הנאשם הוא שביצע את העבירה מעבר לכל ספק סביר.

עם זאת, נאשם הטוען טענת הגנה, הוא שצריך להוכיח את אותה טענה במאזן הסתברויות, שזוהי דרישה נמוכה יותר מהדרישה המצופה מהמדינה במשפט פלילי (מעבר לכל ספק סביר).

בנוסף, נאשם הטוען להיעדר כשרות נפשית או חוסר שליטה צריך לאחוז בחוות דעת שתיעשה בדרך כלל ע"י פסיכיאטר מחוזי.

חשוב לציין כי במשפטים פליליים כאשר הנאשם טוען טענות כגון אלו, כבר מלכתחילה יורה בית המשפט על בדיקה פסיכיאטרית ואף על כמה בדיקות ככל שיש צורך.

מדוע הורשעה מיכל אלוני:


מיכל אלוני שכאמור טענה להיעדר כשרות נפשית בעת ביצוע המעשה לא הצליחה להראות כי היא אכן הייתה "חסרת יכולת של ממש להבין את מעשיה".

קיראו: הגשת ערעור כנגד החלטת בית המשפט

כמו כן, בית המשפט קבע כי חוות הדעת שהוגשו לבית המשפט מעידות על התנהגות אימפולסיבית, ולא עולות בקנה אחד עם טענתה של הנאשמת להפרעה נפשית.

לפניה וקבלת יעוץ משפטי מיידי בענייני פלילים ליחצו כאן!
 

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור