עורך דין פלילי
סיוע בענייני פלילים 24 שעות ביממה!

הסתבכת בפליליפ? עו"ד פלילי זמין

להתייעצות אישית 072-336-0520

*ייעוץ משפטי בפלילים 24 שעות ביממה

x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פניה לקבלת ייעוץ משפטי בענייני פלילים 072-336-0520 072-336-0520
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

הילד\ה במעצר? כדאי לדעת על מעצר קטין

תאריך: 18/03/2015 13:54   מחבר: פלילים באתר Felony

קטין הוא מי שטרם מלאו לו-18 ולכן אינו נחשב לפי החוק לבגיר. גיל האחריות הפלילית המינימאלי הוא 12 ולכן פרט שביצע עבירה פלילית בגילאים שבין 18-12 יחולו עליו הוראות החוק המתייחסות לקטינים.

החקיקה מתייחסת בחומרה למעשים לא חוקיים המבוצעים על ידי קטינים, ברם היא מתחשבת בהבדלים בינם ובין אדם בגיר. על מעצרם של קטינים יחולו חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה ומעצרים) תשנ"ו-1996, בשינויים המחייבים ובהוראות חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול) תשל"א-1971.

ליחצו כאן ופנו לקבלת יעוץ משפטי מיידי!

מעצר קטין והליך השחרור

חקירה משטרתית של קטין יכולה להסתיים בשחרורו בתנאים מוגבלים או בהמשך לחתימה על טופס אזהרת קטין או בהבאה בפני שופט לצורך הארכת מעצרו.

קיראו בהרחבה על: זכויותיו של הקטין תחת חקירה במשטרה

שחרור על ידי טופס אזהרה הוא הליך במסגרתו מודה החשוד בביצוע העבירה ומתחייב שלא לבצע מעשים פליליים בעתיד ולשתף פעולה עם שירות המבחן. לפי המלצת שירות המבחן ועמידה בתנאים שנקבעו לו ייסגר נגדו התיק הפלילי.

באופן עקרוני תעדיף המערכת שחרור קטין על פני מעצרו. כך, נקבע בעניין זה בסעיף 10א לחוק הנוער שמעצרו של קטין יבוצע רק כאשר לא ניתן להשיג את מטרת המעצר על ידי חלופה אחרת.

לקריאה נוספת: מעצר בית

מעצר זה יהיה לתקופה הקצרה ביותר האפשרית, כאשר בהחלטה על ביצועו יתחשבו בגיל החשוד ובהשפעה האפשרית על התפתחותו ועל בריאותו הנפשית והגופנית. בדומה מחויבת המשטרה להחזיק קטינים עצורים בנפרד מבגירים.

תמצית החוק שחשוב לדעת!

במקרה של קטין שעדיין לא מלאו לו 14, מוסמכת המשטרה להחזיקו במעצר לפי סעיף 10ג(2)(א) עד 12 שעות ולבקש לאחר מכן הארכת מעצר של 12 שעות נוספות.

קטין שמלאו לו 14 שנים, מוסמכת המשטרה לעוצרו עד 24 שעות ולאחר מכן אם נדרש המעצר לצורך החקירה ומתקיימת עילה מאלה הקבועות בסעיף 13 בחוק סדר הדין הפלילי העוסק במעצרים, להביאו בפני שופט תוך 12 שעות.

לחצו למידע בנושא: תנאי החזקתו של אדם במעצר

בית המשפט יכול להורות על שחרור הקטין או להאריך את מעצרו לעשרה ימים נוספים, עד לתקופה מקסימאלית של 20 יום. במקרה שהוגשה בקשה למעצרו של קטין עד תום ההליכים, חובה על בית המשפט להורות לפי סעיף 10ז(ב) על הגשת תסקיר מעצר ובו המלצות לחלופות מעצר אפשריות.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

פסיקה במקרה של מעצר קטין

בש"פ 6023/11 פלוני נ' מדינת ישראל - בית המשפט המחוזי בבאר שבע הורה להאריך את מעצרו של קטין החשוד בקשירת קשר לביצוע פשע עד לתום ההליכים, זאת משום שקיימות ברשות התביעה ראיות המצביעות על מעורבותו בביצוע רצח.

במקרה זה, למרות שמדובר בקטין ובשל המסוכנות הגבוהה, יש בסיס להורות על מעצר מסוג זה למרות שלא הושלמו משימות שירות המבחן באשר להמלצות על חלופת מעצר כחלק מהתסקיר.

כבוד שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין מורה על קבלת הערעור בחלקו, הוא פוסק על השלמת מטלות שירות המבחן והגשת תסקיר לבית המשפט כדי שידון שוב בהחלטה.

זאת משום שבמקרה של מעצר קטין חובה להגיש תסקיר כדי לבחון האם ניתן להשיג את מטרת המעצר באמצעות כלי שיפגע פחות במצבו של הקטין.

לקבלת יעוץ משפטי אישי ומיידי ליחצו כאן!

הסתבכת בענייני פלילים? אתר Felony מאפשר ליצור קשר עם עורך דין פלילי 24 שעות ביממה!