עורך דין פלילי
סיוע בענייני פלילים 24 שעות ביממה!

הסתבכת בפליליפ? עו"ד פלילי זמין

להתייעצות אישית 072-336-0520

*ייעוץ משפטי בפלילים 24 שעות ביממה

x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פניה לקבלת ייעוץ משפטי בענייני פלילים 072-336-0520 072-336-0520
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

מסדר זיהוי והזכויות שלך

תאריך: 04/09/2014 15:56   מחבר: פלילים באתר Felony

אחת המשימות המרכזיות של רשויות אכיפת החוק היא לחקור את ביצועם של מעשים פליליים, לאתר את החשודים ולאסוף ראיות שיספיקו לצורך הגשת כתב אישום והעמדתם לדין.

יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם זהותם אינה ברורה ועל הרשויות לוודא שאותו אדם שנטען שעבר על החוק אכן ביצע את המיוחס לו. לצורך כך נדרש הזיהוי שלו כמבצע העבירה המיוחסת. עצם הזיהוי שלו יהווה נדבך חשוב ומהותי בתשתית הראיות המתגבשת להגשת כתב אישום נגדו.

לאימות זהותו של החשוד, נוצר נוהל חקירתי של מסדר זיהוי או בלועזית Police lineup שמטרתו לאפשר לאותו עד להתרחשות העבירה, לזהות את המבצע מבין חבר בני אדם שדומים לו מבחינה חיצונית.

על פי רוב, מסדר זיהוי מתרחש בתחנת משטרה, לאחר מעצר חשוד ולפי כללים שנקבעו לאורך השנים והתפתחו לצורך מניעת זיהוי שגוי ככל שהדבר ניתן.

קיימים סוגים שונים של מסדרי זיהוי ובהם: מסדר חי, מסדר אקראי ומסדר תמונות. על כל אחד מהם חל אותו כלל בסיסי המחייב השתתפות של שמונה אנשים לפחות כולל החשוד. במסדר תמונות יוצגו לעד שמונה תמונות שונות.

>>> הפורום לענייני פלילים <<<

זיכרו כי בכל מקרה, לפני מסדר זיהוי רצוי לפנות ולהתייעץ עם עורך דין פלילי, שיוכל להסביר לך אודות זכויותיך על פי חוקי מדינת ישראל.

מסדר זיהוי חי

מסדר זיהוי חי או פורמאלי הוא מסדר בו עומדים עם החשוד אנשים נוספים שזומנו מראש הדומים לו במאפיינים הגופניים שלהם ועל העד לזהותו מביניהם. סוג זה נחשב למועדף שכן הוא המהימן ביותר.

כדי לבסס את אמינות הזיהוי ומשקלו הסגולי במכלול הראיות יש לקחת בחשבון את השיקולים והאילוצים הבאים:

קיראו בהרחבה: הכנה נכונה לפני חקירת משטרה

מסדר זיהוי תמונות

במסדר תמונות, מוצגות לעד שמונה תמונות מביניהן עליו לזהות את החשוד. משקלו וערכו של מסדר תמונות הוא נמוך מזה של מסדר חי. נהוג לבצע מסדר תמונות כאשר החשוד או העד מסרבים להשתתף במסדר חי ו/או לא ניתן לאתר את החשוד ולזמנו למסדר.

מסדר זיהוי מאולתר

אם נקרית בדרכם של החוקרים ההזדמנות, שהחשוד אותר בסביבת אנשים הדומים לו חיצונית, הם יכולים להתארגן לביצועו של מסדר מאולתר מבלי ידיעתו והסכמתו של החשוד. מסדר שכזה יכול להתבצע גם במסדרונות ובשטחים ציבוריים.

דוגמא מתוך פסק דין שעסק במהימנותו של מסדר זיהוי

הבאנו דוגמא מתוך הדיון המשפטי בהליך ערעור ע"פ 9040/05 אוחיון נ' מדינת ישראל - המערערים הורשעו ביצוע במספר מעשי אלימות כנגד בני מיעוטים.

בתאריך 31 לינואר 2004 הרשיע בית המשפט המחוזי את הנאשמים וקבע כי המערערים נטלו חלק במעשי התקיפה והשוד. לטענת המערערים ההרשעה התבססה על הזיהוי של השניים במסגרת מסדר זיהוי שלא היה תקין משום שהמתלונן נחשף לטענתם לתמונה קודמת של אחד המערערים.

קיראו בהרחבה:
להתמודד עם עבירות התפרצות ופריצה

בית המשפט העליון בראשות כבוד השופטת איילה פרוקצ'יה קבע כי מסדר הזיהוי התקיים לפי הכללים הנדרשים בפסיקה והמתלונן הוכיח שלא הסתמך על גורמים אחרים אלא רק זיהה על סמך מה שזכר ולכן בית המשפט משאיר את הכרעת הדין ואת גזר הדין כפי שנקבעו על ידי בית המשפט המחוזי.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי אישי מעורך דין פלילים מנוסה!

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור

הסתבכת בענייני פלילים? אתר Felony מאפשר ליצור קשר עם עורך דין פלילי 24 שעות ביממה!