עורך דין פלילי
סיוע בענייני פלילים 24 שעות ביממה!

הסתבכת בפליליפ? עו"ד פלילי זמין

להתייעצות אישית 072-336-0520

*ייעוץ משפטי בפלילים 24 שעות ביממה

x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

פניה לקבלת ייעוץ משפטי בענייני פלילים 072-336-0520 072-336-0520
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

היזק לבעל חיים לפי סעיף 451 לחוק העונשין

תאריך: 04/09/2014 15:03   מחבר: פלילים באתר Felony

בעלי חיים הם חלק בלתי נפרד מהעולם שמסביבנו ואף משמשים את בני האדם לצרכים רבים ומגוונים. החובה להתייחס בהגינות ובכבוד לבעלי החיים השונים ולא לפגוע בהם קבועה לא רק במשפט העברי אלא מהווה גם חלק בלתי נפרד מהחקיקה הישראלית ומוסדר במספר חוקים כדוגמת חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים) תשנ"ד-1994 . 

מתי היזק לבעל חיים הופך לעבירה פלילית?

חוק העונשין תשל"ז-1977 קובע בסעיף 451 שמי שהורג, פוצע, חובל, או מרעיל חיה שניתן לגנוב אותה וכל זאת שלא כדין ובמזיד - דינו מאסר לתקופה של שלוש שנים.

הואשמת בעבירת היזק לבעל חיים?
לחץ כאן לקבלת יעוץ משפטי מהיר ואישי

בדומה למעשים אחרים המוגדרים כפליליים לפי החוק, גם כאן לצורך הרשעה על התביעה להוכיח את קיומם של כשרות פלילית, יסוד עובדתי ויסוד נפשי ברמה של מעל לספק סביר. היסוד העובדתי בעבירה זו הוא הריגה, פציעה, חבלה או הרעלה של חיה שניתן לגנוב אותה.

משמע שהתנהגויות שונות כלפי אותו בעל החיים יכולות לעלות לפי ההגדרה לידי התעללות. מלבד זאת מהסעיף משתמע שבעל החיים צריך להיות כזה שנמצא בבעלותו של פרט אחר. ביסוד הנפשי נדרשת קיומה של מודעות להתנהגות שאינה מותרת שנעשית במטרה להזיק לחיה עד כדי מותה.

ראוי לציין שהפסיקה התייחסה לא פעם לעובדה שהתנהגויות מעין אלו כלפי בעלי חיים, הנן אקט המגלם פגיעה בחלש ובחסר הישע ולכן מזעזע כמו פגיעה בילד, שכן בעל החיים בדומה לילד אינו מכיר בקיומו של הרוע ולא יודע איך להגיב מולו ולכן לא פעם מתקשה להגן על עצמו מול אותו פרט והמאבק ביניהם אינו בין שני גורמים שווים.

לקריאה נוספת: אלימות במשפחה

לאור החשיבות של היחס לבעלי חיים בחברה דמוקרטית ונאורה והשכיחות בשנים האחרונות של מקרים בהם היו התנהגויות אסורות כלפי בעלי חיים, לצד ביקורת על חומרת הענישה המוטלת על הנאשמים - רשויות התביעה ובתי המשפט החלו לנקוט במגמה של החמרת הענישה.

מטרת החמרת הענישה היא יצירת הרתעה ומסר כלפי הציבור שמקרים של היזק לבעל חיים אינם נעלמים מרשויות החוק.

לחצו כאן להתייעצות בפורום של Felony

לכן, במקרה ונאשמת בעבירה של היזק לבעל חיים, חשוב מאוד להתייעץ בהקדם האפשרי עם עורך דין פלילי שייצג אותך על הצד הטוב ביותר.

בנוסף, רשויות התביעה ובתי המשפט החלו להטיל גזרי דין של עונשי מאסר בפועל לעומת קנסות או מאסר על תנאי, בעבירה שהמחוקק קבע בגינה עונש של עד שלוש שנות מאסר לאור הכבוד שהוא מייחס לבעלי החיים.

דוגמה לפסק דין בעבירת היזק לבעל חיים לפי סעיף 451

עפ"ג 13290-02-10 מדינת ישראל נ' קגן - הוחלט על הגשת כתב אישום נגד המשיבה בין היתר בעבירה של היזק לבעל חיים. לפי הנטען ב-26 לאפריל 2006 לקראת השעה 2:00 המשיבה התאכזרה לגור ולכלבה בוגרת שמצויים בבעלותה על ידי כך שהשליכה אותם מהחלון שבקומה הרביעית. הכלבה הבוגרת חזרה לדירה לקראת השעה 6:00 והמשיבה השליכה אותה שוב מהחלון. 

לקראת השעה 7:00 הגיעו לדירתה שוטרים בשל האירועים והיא סירבה להתלוות אליהם ולכן הואשמה גם בעבירות נוספות של תקיפת שוטרים. בית משפט שלום הרשיע אותה וקבע לה תשעה חודשי מאסר והמאשימה ערערה על קולת העונש.

קיראו בהרחבה על: הגשת ערעור כנגד החלטת בית המשפט

בית המשפט המחוזי בבאר שבע בראשות כבוד השופטת אב בית הדין רות אבידע קבע לה עונש של שלושה חודשים בשל חומרת המעשים שביצעה.

לפניה וקבלת יעוץ משפטי בענייני פלילים ללא כל התחייבות - ליחצו כאן!

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור

הסתבכת בענייני פלילים? אתר Felony מאפשר ליצור קשר עם עורך דין פלילי 24 שעות ביממה!